8 godzin – to zdaniem lekarzy optymalna dobowa długość snu, jaka jest nam niezbędna do prawidłowej regeneracji. Problem jednak w tym, że liczy się nie tylko ilość, ale też jakość snu. Tymczasem lawinowo rośnie liczba osób mających duże problemy z zaśnięciem i budzeniem się w nocy, co fatalnie odbija się na ich zdrowiu. Bezsenność staje się poważnym problemem naszej cywilizacji. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?
Bezsenność jest często nadinterpretowana i źle rozpoznawana. Kilka nieprzespanych nocy, szczególnie w bardzo stresującym okresie, jeszcze nie świadczy o chorobie. Klasyczne i bardzo czytelne dla lekarzy objawy bezsenności, to:
Oczywiście takie objawy mogą występować pojedynczo i wyłącznie okresowo, co nie będzie podstawą do rozpoczęcia terapii bezsenności. Jeśli jednak zauważymy u siebie wszystkie z wymienionych znamion choroby, wówczas niemal na pewno mamy do czynienia z uporczywą i przewlekłą bezsennością.
Przyczyny bezsenności bywają bardzo różne, jednak praktycznie zawsze ich podłoże tkwi w psychice. Zdaniem lekarzy zajmujących się tą tematyką bezsenność najczęściej powoduje:
Wszystkie te przyczyny są ściśle związane ze stanem psychiki osoby cierpiącej na bezsenność. Podkreślmy, że nie chodzi tu o incydentalne problemy z zaśnięciem, ale o doprowadzenie się do takiego stanu, który uniemożliwia normalny sen przez bardzo długi czas, co rzutuje na życie.
Jeśli prawidłowo i rzeczowo opiszesz zauważone u siebie objawy, lekarz pierwszego kontaktu z pewnością skieruje Cię na konsultację psychologiczną. W skrajnych przypadkach niestety konieczne będzie sięgnięcie po pomoc psychiatry oraz wsparcie się leczeniem farmakologicznym.
Kluczowe w walce z bezsennością jest pozbycie się natrętnych myśli i lęków, bo to one w zdecydowanej większości przypadków stoją za problemami z zaśnięciem. Im wcześniej rozpoczniesz terapię pod okiem specjalisty, tym szybciej wrócisz do normalnego życia. Pamiętaj, że długotrwała bezsenność powoduje także inne problemy zdrowotne – osłabiony, niezregenerowany organizm jest podatny na częste infekcje, choroby układu krążenia czy schorzenia neurologiczne.