Atopowe zapalenie skóry

Antoni Kwapisz
17.08.2017

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem występującym szczególnie u noworodków oraz u dzieci między 6 a 7 rokiem życia. Nie jest to jednak żaden pewnik, o czym świadczą dość liczne zachorowania w wieku późniejszym.

Przyczyny choroby

Pierwszym czynnikiem wywołującym atopowe zapalenie skóry są geny, które wywołują skłonność do alergii o podłożu genetycznym. Stąd też u takiej osoby oprócz objawów AZS może też pojawić się katar sienny czy astma. Za wszystko odpowiedzialny jest wadliwie działający gen - białko filagryna, odpowiadający za ochronę skóry. Alergeny zyskują łatwiejszy dostęp do organizmu człowieka, wnikają w głąb skóry, wywołując w różnych miejscach stany zapalne.
Drugim głównym czynnikiem odpowiedzialnym za atopię jest źle działający system immunologiczny człowieka. Zachwiana zostaje równowaga pomiędzy poszczególnymi składnikami tego sytemu. Występują zaburzenia w produkcji lipidów, a organizm wykazuje nadmierną reakcję obronną na konkretne alergeny.
Trzeci czynnik to działanie alergenów środowiskowych oraz niewłaściwa dieta i stresujący tryb życia.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

To przede wszystkim bardzo duży świąd pojawiający się w miejscu stanu zapalnego (najczęściej pod kolanami, w zgięciach łokci, na skroni). W kolejnej fazie atopowego zapalenia skóry powstają wykwity skórne, rumienie zapalne z pęcherzykami ropnymi krostkami i drobnymi grudkami. Czerwone plamy powiększają się i zwiększają obręb zapalny skóry, przypominając liszaj. Chore miejsca oprócz dużego świądu są mocno wysuszone i wrażliwe na dotyk.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Niestety, atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć do końca. Najbardziej może sobie pomóc osoba chora, określając, po kontakcie z jakim czynnikiem zewnętrznym kondycja jej skóry ulega pogorszeniu. Leczy się przede wszystkim suchość skóry oraz infekcje dodatkowe, powstałe za przyczyną osłabionej skóry.
Najpopularniejsze są preparaty kortykosteroidowe, czyli maści i kremy. Oprócz szeregu pozytywnych właściwości (łagodzenie zaczerwienienia, obrzęków, świądu, redukcja ognisk zapalnych), mogą też wywoływać skutki niepożądane przy intensywnym stosowaniu. Ostatnio chorzy na Atopowe Zapalenie Skóry stasują z powodzeniem specjalne maści przeciwzapalne.

Jak sobie jeszcze pomóc?

Ponieważ podniesione jest naturalne pH skóry a jej wilgotność o wiele mniejsza, należy zadbać o jej szczególną ochronę. Stosowane kosmetyki powinny składać się najwięcej z pięciu składników, nie zawierać spirytusu i substancji pachnących. Bardzo ważne są kąpiele z dodatkiem krochmalu, płatek owsianych lub w olejkach łagodzących podrażnienia. Trzeba też często (nie tylko po kąpieli) natłuszczać ciało np. wazeliną. Należy unikać: zakładania wełnianej odzieży, klimatyzowanych pomieszczeń i czynników, mających zły wpływ na atopową skórę, jak kurz, sierść zwierząt czy pyłki. Bardzo niekorzystnie wpływa też na chorego stres. Unikanie czynnika drażniącego hamuje pojawienie się zapalenia skóry lub niweluje proces intensyfikacji choroby.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie