Alergia na kurz? Sprawdź, jak skutecznie chronić się przed objawami

Marek Szydełko
06.02.2017

Alergia na roztocza znajdujące się w kurzu domowym to bardzo poważny problem, który szacunkowo dotyczy około 6 milionów Polaków. Bagatelizowanie kaszlu (szczególnie o poranku), łzawienia oczu i przewlekłego kataru może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami, na czele z rozwojem astmy alergicznej. Jak chronić się przed objawami alergii na kurz? Poznaj najważniejsze zasady.

Częste i intensywne wietrzenie

To podstawa. Rozwój alergenów jest tym szybszy, im rzadziej następuje wymiana powietrza w pomieszczeniu. Sypialnię, pokój dziecka i salon należy wietrzyć nawet zimą. Warto robić to codziennie przez 10-15 minut – rano i przed snem.

Warto wiedzieć

Objawy alergii na kurz są najbardziej dokuczliwe właśnie w sezonie zimowym, gdy w wyniku ogrzewania pomieszczeń dochodzi do znacznie większego rozwoju roztoczy kurzu domowego. Sprzyja temu także niska wilgotność powietrza.

Środki przeciwko roztoczom

Na rynku jest ich bardzo szeroki wybór. Tego typu środki dzielą się na spreje do profilaktycznego i regularnego zabezpieczania powierzchni przed rozwojem alergenów, a także płyny do moczenia tkanin.

Spray jest bardzo wygodny w użyciu. Należy nim spryskać np. materac, dywan czy pluszowe zabawki. Po wyschnięciu środek stworzy barierę zabezpieczającą przed dalszym rozwojem roztoczy oraz zabije te, który już zdążyły się zagnieździć. Efekt działania preparatu zwykle utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Płyny do moczenia tkanin są przeznaczone dla osób, u których objawy alergii nasilają się podczas snu. Oznacza to, że roztocza gnieżdżą się w pościeli. Tkaninę trzeba wcześniej wyprać w temperaturze 60 stopni, a następnie zamoczyć w specjalnym płynie. Efekt działania jest bardzo podobny do tego, jaki zapewniają środki w spreju. Preparat tworzy barierę zabezpieczającą przed roztoczami, której trwałość jest liczona na maksymalnie 6 miesięcy.

Szczególna dbałość o czystość

W walce z roztoczami kurzu domowego niezastąpione jest wprowadzenie restrykcyjnych zasad dotyczących czystości. Pościel powinna być regularnie prana. Należy często odkurzać materac czy kanapę, oczywiście tak samo postępować z dywanami i powierzchniami płaskimi, jak meble i podłogi. Bardzo dobrym pomysłem będzie używanie płynów dla alergików.

Rada

W bardzo ciężkich przypadkach niezbędna może się okazać wymiana materaca na przeciwalergiczny i pościeli na taką, która została wykonana z tkaniny barierowej.

Walka z objawami alergii nie jest więc łatwa, a tym bardziej tania. Jednak poprawa komfortu życia jest tego warta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie