Wśród wielu alergii dotykających człowieka ta na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęściej występujących. Uczulenie na kurz to bardzo dokuczliwa przypadłość, która w skrajnych przypadkach może utrudnić normalne funkcjonowanie we własnym domu. Objawy alergii na kurz nie są jednak wcale tak jednoznaczne i często są mylone ze zwykłym przeziębieniem. Jak zatem rozpoznać uczulenie na roztocza kurzu domowego?
Alergia na kurz towarzyszy człowiekowi przez cały rok, ale jej objawy wyraźnie nasilają się w sezonie grzewczym, gdy tego kurzu jest po prostu znacznie więcej – szczególnie pod grzejnikami, na parapetach i roślinach. Wynika to także z faktu, że zimą wiele osób zbyt rzadko wietrzy mieszkania.
Jeśli więc charakterystyczne objawy pojawiają się między październikiem a marcem, można zacząć podejrzewać alergię na roztocza kurzu domowego.
Większość osób uczulonych na roztocza kurzu domowego zauważa u siebie dokuczliwe objawy rano, zaraz po wstaniu z łóżka. Jest to związane z tym, że najwięcej roztoczy bytuje w pościeli i w materacu – jest ich tam nawet kilkaset razy więcej niż w kurzu osiadającym na meblach czy podłodze.
Objawy alergii bardzo nasilają się podczas ścielenia łóżka (szczególnie wstrząsania kołdry) oraz sprzątania domu. Alergik kicha i narzeka na łzawienie oczu w trakcie odkurzania, mycia podłóg, wycierania kwiatów i mebli. Wynika to oczywiście z faktu, że alergeny zaczynają się unosić w powietrzu i trafiają wprost do układu oddechowego człowieka.
Jeśli alergik zbagatelizuje te objawy, naraża się na rozwój przewlekłej alergii na roztocza kurzu domowego, której towarzyszy ciągłe uczucie zmęczenia, senność, bóle głowy i zaburzenia koncentracji.
Pamiętaj
Alergia na kurz może dawać nieoczywiste objawy, np. powodować zmiany skórne i świąd.
Alergię na roztocza kurzu domowego można stwierdzić podczas badania w poradni alergicznej. Nie wolno tego zaniedbać, ponieważ nieleczone uczulenie będzie powodować nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji grozi zachorowaniem na astmę, która jest już bardzo poważnym schorzeniem.