5 zasad karmienia noworodka

Maciej Piwowski
22.03.2022

Potrzeby żywieniowe noworodków są bardzo szczególne – spożywają one tylko jeden rodzaj pokarmu, w dodatku z bardzo niewielkimi przerwami pomiędzy poszczególnymi posiłkami. Jakie są zasady karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym?

1. Nigdy nie zagęszczaj mleka. Bardzo często rodzice martwią się, że ich dziecko nie najada się mlekiem. Na przykład – po wypiciu pełnej butelki wciąż jest marudne i niezadowolone. Wtedy dodają większą ilość proszku do przegotowanej wody, w której rozrabiają mleko. Ma to na celu zagęszczenie mieszanki, aby zwiększyć jej wartość sytną. Nie należy tak robić! Dzięki opisanym przez producenta mleka kupionego na https://apteczkadziecka.pl otrzymuje się mieszankę odpowiednią dla dziecka pod względem zawartości obydwu składowych. Zagęszczając mleko, możesz przekarmić dziecko, a w najlepszym razie po prostu nie kontrolować w pełni przyjmowanych przez nie ilości pokarmu. Co robić w takiej sytuacji? Upewnij się, czy maluchowi odbiło się po posiłku, czy nie cierpi na kolki lub ma czystą pieluchę – być może jego marudzenie wynika z czegoś innego, niż zbyt mała objętość posiłku. Sprawdź też, czy prawidłowo przybiera na wadze – jeśli tak, stosuj się do standardowych zaleceń dotyczących karmienia! 

2. 7 porcji po 110 ml. Przez pierwszy miesiąc życia noworodek powinien jeść bardzo często – nawet 7 razy w ciągu dnia, niewielkie porcje mleka wynoszące około 110 ml. Z biegiem czasu należy sięgać po mleka następne, które podaje się rzadziej, ale w nieco większych porcjach.

3. Specjalne mleko dla noworodka alergika. Jeśli masz uzasadnione podejrzenie alergii na białka mleka krowiego, zbadaj dziecko u lekarza i w razie jej stwierdzenia działaj natychmiast – zmień dotychczasowe mleko na preparat mlekozastępczy do kupienia w aptece. Dzięki niemu uda się wyeliminować objawy alergii i ulżyć dziecku.

4. Nie należy przepajać noworodka. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych naturalnie, jak i sztucznie. Ilość wody uwzględniona w porcjach przewidzianych dla dzieci w pierwszym miesiącu jest wystarczająca, by zaspokoić jego potrzeby. Nadmiar wody może zmniejszyć ilość karmień, a w efekcie nawet zaburzyć laktację lub nawet ograniczyć przyjmowanie mleka i tym samym doprowadzić do słabszego przybierania na wadze.

5. Przerwy co 3-4 godziny. Zasadniczo zaleca się, aby zarówno dzieci karmione piersią, jak i mlekiem modyfikowanym karmić na żądanie, czyli wtedy gdy dziecko sygnalizuje potrzebę. Niektóre dzieci mogą wykazywać większy apetyt zarówno w jednym, jak i drugim systemie karmienia, inne będą odczuwały sytość na długo. Należy pamiętać, że mleko modyfikowane jest dłużej trawione niż naturalne, dlatego odstępy między karmieniami powinny być nieco większe i wynosić nawet 3-4 godziny. Jednak niektóre mamy zauważają, że ich dzieci po takiej mieszance śpią dłużej i głębiej, dlatego nie wybudzają maluchów na karmienie, co skutkuje nieco rzadszymi posiłkami.

Mleko dla noworodka to jedyny pokarm przez pierwszych kilka tygodni. Choć istnieje wiele zasad dotyczących sposoby żywienia najmłodszych, to trzeba pamiętać, że każde dziecko jest inne i może mieć różne potrzeby. Wszelkie nieprawidłowości najlepiej konsultować z pediatrą.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie