Wydęty brzuch po posiłku? Problem z uciążliwymi gazami? Wszystko wskazuje na to, że cierpisz na dość częstą przypadłość układu pokarmowego – wzdęcia. Sedno twojego problemu może tkwić w diecie i sposobie w jaki spożywasz posiłki. Bezpośredni związek pomiędzy dieta, a wzdęciami został wielokrotnie potwierdzony. Wiemy, że ingerując w to co spożywamy, możemy w znaczący sposób wpłynąć na to jak organizm będzie radził sobie z procesem trawienia. Odpowiednia, zdrowa dieta może być kluczem do eliminacji problemów ze wzdętym brzuchem.
Uważaj na nadmiar błonnika w diecie
Spożycie błonnika w kontrolowanych ilościach jest korzystne dla naszego zdrowia – zmniejsza wchłanianie cukrów w jelitach, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Jest też niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Jednak zbyt duża ilość błonnika w diecie jest przyczyną nadprodukcji gazów jelitowych. Problem pojawia się głównie wtedy, gdy nagle zwiększamy ilość spożywanego błonnika. Błonnik w dużych ilościach znajduje się w fasoli, jabłkach, marchewkach czy jęczmieniu.
Zredukuj ilość spożywanych roślin bogatych w rafinozę
Rafinoza należy do węglowodanów złożonych, które nie są trawione przez nasz układ pokarmowy. Dlatego, w niestrawionej formie, dostaje się do dalszych jego odcinków stając się pokarmem dla bakterii jelitowych produkujących gazy. Do warzyw bogatych w rafinozę zaliczamy fasolę, która ma szczególnie silne właściwości gazotwórcze (zawiera też błonnik). Do roślin, których spożycie powinniśmy ograniczyć, należą też inne rośliny strączkowe oraz warzywa kapustne. Warzyw tych nie wyeliminujemy zapewne całkowicie ze swojej diety –mają liczne związki korzystne dla naszego organizmu. Całkowita eliminacja roślin strączkowych z diety wydaje się wręcz niemożliwa np. dla wegetarian. Chcąc ułatwić trawienie rafinozy możemy jeść potrawy z roślin po obróbce termicznej. Możemy też ułatwiać usuwanie gazów poprzez przyjmowanie wraz z posiłkami leków na wzdęcia z symetykonem.
Zacznij stosować leki z symetykonem
Niekiedy nie jesteśmy w stanie do końca wyeliminować przyczyn wzdęć z naszej diety. Wtedy z pomocą przychodzą nam leki zawierające substancje powierzchownie czynne, które rozbijają gromadzące się w naszym układzie pokarmowym pęcherzyki gazów, ułatwiając ich usuwanie. Leki na wzdęcia (jak Espumisan) mogą być przyjmowane przed, w trakcie lub nawet po posiłku zmniejszając uczucie wzdęcia. Zawarty w nim symetykon jest skuteczny i bezpieczny - w niezmienionej formie przechodzi przez cały układ pokarmowy i jest z niego wydalany.
Unikaj niektórych słodzików
Po preparaty te sięgają najczęściej osoby, które są na diecie odchudzającej opartej na unikaniu glukozy. Jeżeli w trakcie takiej diety zaobserwujesz nadmierne wzdęcia to najprawdopodobniej ich powodem jest właśnie zastąpienie tego cukru prostego innymi substancjami słodzącymi. Dietetyczne batony, czekolady nie zawierają glukozy za to w swoim składzie mają alkohole monosacharydowe jak ksylitol, mannitol czy sorbitol. Nietrawione w naszym układzie pokarmowym są wykorzystywane przez bakterie jelitowe, będąc źródłem produkowanych przez nie gazów.
Jedz powoli i dokładnie żuj pokarmy
Sposób w jaki spożywamy posiłki wpływa na to ile powietrza dostaje się do układu pokarmowego. Jedzenie w pośpiechu, zbyt duże kęsy pokarmu są powodem wprowadzania do żołądka większych ilości gazów. Zazwyczaj gazy, które dostają się w ten sposób są wchłaniane do krwi. Jednak, gdy jest ich za dużo przedostają się do dalszych odcinków układu pokarmowego powodując wzdęcia. Dlatego też oprócz zdrowego, lekkostrawnego jedzenia powinniśmy również wdrażać w życie nowe przyzwyczajenia dotyczące sposobu spożywania posiłków.
Artykuł partnera.