Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na różnych etapach życia mogą się jednak pojawiać jego niedobory. Zbyt niski poziom żelaza na krótką metę nie jest groźny dla zdrowia, jednak jeśli stan ten ma charakter permanentny, należy zacząć działać. W przeciwnym razie może dojść do zdrowotnej ruiny. Poznaj 5 najbardziej czytelnych objawów niedoboru żelaza. Na końcu poradnik podpowiemy Ci też, jak walczyć z tym problemem.
- Chroniczne zmęczenie – jeśli pracujesz normalnym trybem i nie uprawiasz sportu, to nagłe pojawienie się przewlekłego zmęczenia może być pierwszym sygnałem, że Twojemu organizmowi brakuje żelaza. Spróbuj odpocząć, np. przez weekend, a następnie sprawdź, czy to pomogło. Jeśli nie, jak najszybciej wykonaj badania krwi.
- Bladość – najlepiej widać ją na twarzy, ale blade mogą robić się także dłonie, stopy i okolice oczu. Jest to wyraźny sygnał, że w organizmie zaczyna brakować czerwonych krwinek. Uważaj – to może być zwiastun anemii! Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli bladość nie ustąpi po kilku dniach.
- Zły stan włosów – włosy są czymś w rodzaju papierka lakmusowego ludzkiego organizmu. Ich stan mówi wiele o kondycji Twojego ciała i psychiki. Jeśli z dnia na dzień obserwujesz intensywne wypadanie włosów, a nie znasz żadnych racjonalnych powodów takiego stanu rzeczy (np. poród, przyjmowanie leków), to może być oznaka niedoborów żelaza. Potwierdzą to badania krwi.
- Zły stan cery i paznokci – niedobór żelaza bardzo źle wpływa na wygląd skóry, która staje się sucha i szorstka, nawet mimo stosowania kremów nawilżających. Podobnie jest z paznokciami – zaczynają się łamać, pojawiają się na nich charakterystyczne białe prążki.
- Problemy z pamięcią – a także z koncentracją. Jeśli notorycznie boli Cię głowa, masz problem z przypomnieniem sobie, jak minął Ci dzień, to na pewno jest to sygnał, aby sprawdzić poziom żelaza w organizmie.
- Ból gardła – niedobór żelaza może spowodować owrzodzenie jamy ustnej, co objawia się pieczeniem i bólem gardła. Jeśli wiesz, że to nie efekt przeziębienia, zacznij podejrzewać właśnie spadek poziomu żelaza.
Co robić?
Najlepszym lekarstwem na ustabilizowanie poziomu żelaza w organizmie jest odpowiednia dieta. Powinna być bogata w produkty mięsne (pochodzące z mięsa żelazo jest łatwiej przyswajane przez ludzki organizm), szczególnie cielęcinę i wołowinę. Nie zapominaj o warzywach: papryce, burakach, natce pietruszki i pomidorach. Pij świeżo wyciskane soki z marchwi i buraczków oraz z cytrusów. Po suplementy sięgnij dopiero po konsultacji z lekarzem.
Koniecznie pamiętaj też o ograniczeniu spożycia kawy i czarnej herbaty lub w ogóle wyklucz te napoje ze swojej diety. Staraj się również jak najwięcej wypoczywać. Znajdź sobie jakąś odskocznię od pracy, która pozwoli Ci zapomnieć o problemach i pokonać codzienny stres – świetnym wyborem będzie jakiś sport.