5 domowych sposobów na hemoroidy

Mariusz Siwko
27.12.2016

Hemoroidy są nie tylko bolesnym, ale też bardzo wstydliwym problemem, dlatego nic dziwnego, że wielu Polaków nie zgłasza się z tym do lekarza. O ile choroba nie utrudnia całkowicie życia, można z nią walczyć także domowymi sposobami. Oczywiście mowa tutaj tylko o objawach. Poznaj 5 domowych sposobów na hemoroidy – każdy z nich może przynieść Ci ulgę w cierpieniu.

  1. Kąpiel typu „nasiadówka” - jest to bardzo popularny sposób, polecany nawet przez lekarzy. Do wanny nalej około 10 centymetrów ciepłej (maksymalnie 40 stopni Celsjusza) wody i dodaj kilka łyżeczek rumianku lub nadmanganianu potasu. Usiądź w wannie z podkurczonymi nogami na kilka minut. Ulga gwarantowana!
  2. Kąpiel – osoby cierpiące na hemoroidy powinny jak najczęściej korzystać z kąpieli w wannie. Ciepła woda z dodatkiem olejku np. cytrynowego przyniesie ulgę, a także zadziała przeciwzapalnie. Ból powinien się zmniejszyć, podobnie jak obrzęk.
  3. Okład z lodu – kostkę lodu zawiń w bawełnianą chusteczkę i przykładaj delikatnie do obolałego odbytu. Taki kilkuminutowy zabieg nie tylko złagodzi ból, ale także zmniejszy obrzęk, ponieważ dojdzie do zwężenia naczyń krwionośnych.
  4. Okład z torebki herbaty – mało znany sposób na to, aby szybko i bezboleśnie oczyścić odbyt z sączącej się krwi. Chłodną torebkę po zaparzonej herbacie przyłóż do bolącego miejsca i poczekaj, aż krew w nią wsiąknie. Dlaczego najlepsza jest właśnie torebka po herbacie? Ponieważ w liściach herbaty jest zawarta tiamina, środek działający przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
  5. Przemywanie chusteczką higieniczną – koniecznie nasączoną wyciągiem z rumianku czy aloesu. Przemywania odbytu jest bardzo ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale także z powodu działania przeciwzapalnego i przeciwbólowego. Dzięki ziołowemu wyciągowi obrzęk powinien się wyraźnie zmniejszyć.

Wiele osób cierpiących na hemoroidy bardzo chwali sobie też gotowe mieszanki herbat dedykowane pacjentom z tym problemem. Taką miksturę możesz przygotować samodzielnie – wystarczy pokrzywa, piołun, skrzyp polny i babka lancetowata.

Pamiętaj, że jeśli objawy będą się nasilać i utrudniać Ci normalne funkcjonowanie, nie unikniesz leczenia z wykorzystaniem maści oraz środków farmakologicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie