5 chorób, którymi można się zarazić poprzez uścisk dłoni

Mariusz Siwko
17.04.2017

Ręce należy myć bardzo często, a już na pewno przed każdym posiłkiem. Problem w tym, że nie zawsze możemy mieć pewność, czy osoba, z którą się witamy, odrobiła tę życiową lekcję. Podając komuś dłoń musimy się liczyć z tym, że może w ten sposób dojść do zarażenia jakąś groźną chorobą, która przenosi się również poprzez dotyk. Wymieniamy 5 takich chorób i ostrzegamy – kurtuazja nie powinna górować nad zdrowym rozsądkiem.

  1. Zakażenie gronkowcem złocistym – to wyjątkowo zjadliwa bakteria, która może spowodować prawdziwe spustoszenie w układzie pokarmowym, a nawet przyczynić się do śmierci. Szacuje się, że około 30% populacji jest nosicielem gronkowca złocistego, ale o tym nie wie. Do zakażenia może dojść poprzez dostanie się bakterii do krwiobiegu. Wystarczy uścisk skaleczonej dłoni.
  2. Grypa żołądkowa – to nie jest jednostka chorobowa, ponieważ nieprzyjemne objawy zakażenia w układzie pokarmowym mogą być spowodowane różnymi innymi chorobami. Jednak najczęściej winne są rotawirusy, które mogą przenieść się na nowego nosiciela w wyniku dotknięcia ust brudną dłonią czy zjedzenia posiłku bez wcześniejszego umycia rąk. Czasami przebieg infekcji jest bardzo dynamiczny, a leczenie wymaga hospitalizacji.
  3. Tężec – to typowa choroba brudnych rąk. Pałeczki tężca mogą przedostać się do organizmu człowieka poprzez np. zjedzenie zanieczyszczonego produktu czy obgryzanie paznokci u brudnej dłoni. W Polsce prowadzony jest program szczepień przeciwko tężcowi, jednak szczepienie należy powtarzać co 10 lat, o czym większość dorosłych nie pamięta.
  4. Zatrucie pokarmowe – najczęściej jest spowodowane działaniem bakterii Salmonella lub Shigella. Obie bakterie dość rzadko dostają się do organizmu poprzez kontakt z brudną dłonią nosiciela, ale wystarczy przywitać się z taką osobą, a następnie np. zjeść jabłko bez umycia rąk, aby narazić się na poważne zagrożenie. Zatrucia pokarmowe o podłożu bakteryjnym mogą mieć ciężki przebieg i skończyć się hospitalizacją.
  5. Pasożyty – to cała grupa zagrożeń, wśród których warto wymienić chociażby tasiemca czy glistę ludzką. Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z dłonią nosiciela. Pasożyty bardzo szybko przedostają się do organizmu i zaczynają na nim żerować, co przynosi poważne powikłania zdrowotne, głównie na gruncie problemów z układem pokarmowym. Szczególnie zagrożone są osoby o obniżonej odporności, czyli np. małe dzieci. Dlatego choroby pasożytnicze często rozwijają się w środowisku przedszkolnym.

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się groźną chorobą poprzez uściśnięcie dłoni należy jak najszybciej po takim kontakcie dokładnie umyć ręce i absolutnie nie zbliżać ich do ust.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie