Miniabdominoplastyka czy abdominoplastyka? W jakich przypadkach nie trzeba wykonywać pełnej plastyki brzucha?

Mariusz Siwko
29.05.2023

Abdominoplasyka i miniabdominoplastyka to dwa zabiegi, których głównym celem staje się poprawa wyglądu brzucha, zwłaszcza po okresie ciąży lub też szybkiej utracie zbędnych kilogramów. Czym różnią się one od siebie i kiedy warto je rozważyć? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jakie są różnice pomiędzy abdominoplastyką i miniabdominoplastyką?

Plastyka brzucha sprowadza się do operacyjnego usunięcia fałdu skórno-tłuszczowego, znajdującego się zarówno w dolnej, jak i w środkowej części ciała. Dodatkowo chirurg wykonuje również plastykę mięśni brzucha, dzięki czemu talia zostaje podkreślona, a wygląd zewnętrzny tej partii ciała ulega znacznej poprawie. Taka ingerencja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa nawet 5 godzin. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku miniabdominoplastyki. Zabieg ten obejmuje bowiem wyłącznie dolną część brzucha, znajdującą się poniżej pępka. Cięcie wykonuje się tutaj nad linią włosów łonowych, a sam pępek nie jest przesuwany, co ma miejsce podczas pełnej plastyki powłok brzusznych. Nic dziwnego, że cała operacja trwa znacznie krócej i wiąże się ze zdecydowanie mniejszą ingerencją chirurgiczną.

Kto może skorzystać z plastyki brzucha?

Z takiej formy leczenia korzystają najczęściej kobiety po okresie ciąży. Wiąże się ona bowiem ze znacznym rozciągnięciem powłok brzusznych, które nie zawsze wracają do wcześniejszego stanu. Co więcej, wraz z wiekiem elastyczność skóry zmniejsza się, a nagromadzenie tłuszczu w tym obszarze ciała jest źródłem problemów, związanych z opadaniem tkanek. Jednak z możliwości, jakie niesie ze sobą chirurgiczna plastyka brzucha, chętnie korzystają również osoby, u których rozciągnięcie fałdów skórnych w tych okolicach spowodowane zostało szybką utratą zbędnych kilogramów. Pełna plastyka brzucha przeznaczona jest zwłaszcza dla kobiet, u których zdiagnozowano rozejście się mięśni prostych brzucha oraz dla tych, u których nadmiar skóry zauważalny jest również w nadbrzuszu. Miniabdominoplastyka wiąże się wyłączne z ingerencją chirurgiczną w dolną partię brzucha, z której usunięty zostaje nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Jest to zdecydowanie mniej inwazyjny zabieg, z krótszym okresem rekonwalescencji i mniejszym ryzykiem groźnych powikłań.

Czym różni się rekonwalescencja po zabiegu?

Jak można przeczytać na stronie: https://derm-estetyka.pl/operacja-plastyczna-brzucha.html/, plastyka brzucha wiąże się z dolegliwościami bólowymi, które mogą utrzymywać się nawet do siedmiu dni. Bezpośrednio po zabiegu pojawia się obrzęk, bolesność czy poczucie zdrętwienia, które może ustąpić dopiero po upływie kilku miesięcy. Po zabiegu pacjent powinien nosić specjalistyczny pas, pomagający zmniejszyć obrzęk i znacząco poprawiający komfort funkcjonowania. Powrót do aktywności fizycznej następuje w tym przypadku dopiero po upływie ok. 4 do 6 tygodni od dnia zabiegu. Na końcowy efekt trzeba jednak poczekać nawet 12 miesięcy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku miniabdominoplastyki. Jak już zostało wspominane, jest to zabieg znacznie mniej inwazyjny, po którym przez kilka dni utrzymuje się niewielki ból i dyskomfort. Całkowita rekonwalescencja następuje w tym przypadku po 2-3 tygodniach, choć na końcowy efekt należy również poczekać kilka najbliższych miesięcy.

Czy warto poddać się plastyce brzucha?

Zarówno abdominoplastyka, jak i miniabdominoplastyka w znaczącym stopniu poprawiają wygląd zewnętrzny, a – co za tym idzie – również i samopoczucie pacjentek, budując na nowo poczucie własnej atrakcyjności. Niemniej jednak oba zabiegi wiążą się z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań. Dlatego też niezwykle istotna będzie konsultacja z doświadczonym chirurgiem, w trakcie której omówione zostaną zarówno wady i zalety konkretnych rozwiązań, jak i oczekiwania, związane z efektami zabiegów. Szczera rozmowa z lekarzem może być solidną podstawą do dalszych rozważań, związanych z poddaniem się konkretnej ingerencji chirurgicznej.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie