Kiedy do psychiatry? Wskazania do wizyty

Jerzy Biernacki
23.11.2022

Wiele osób obawia się korzystania z pomocy psychiatrów w obawie o bycie napiętnowanym. Jednak w wielu przypadkach takie wsparcie jest niezbędne. W jakich sytuacjach wskazana jest konsultacja psychiatryczna? Zobacz listę objawów, które warto omówić z tym lekarzem.

Psychiatra – co to za lekarz?

Najlepiej rozpocząć od wyjaśnienia, kim dokładnie jest psychiatra, ponieważ wiele osób nadal mylnie pojmuje jego zawód i myli go z innymi osobami – psychologiem, psychoterapeutą.

Psychiatra jest lekarzem po studiach medycznych, który uzyskał specjalizację właśnie w zakresie psychiatrii. Zajmuje się on prowadzeniem diagnostyki u swoich pacjentów, a także ich leczeniem, głównie z wykorzystaniem nowoczesnych środków farmakologicznych.

Jako że psychiatra to lekarz, może on również wypisywać pacjentom recepty, zwolnienia, skierowania. Takich uprawnień nie mają natomiast psycholodzy oraz psychoterapeuci, którzy nie są lekarzami.

Wizyta u psychiatry – kiedy będzie konieczna?

Pomoc psychiatry wskazana jest w wielu przypadkach, które mogą wskazywać na rozwój zaburzeń psychicznych oraz chorób psychicznych. Na jakie objawy należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Wśród symptomów wskazujących na dolegliwości psychiczne znajdują się głównie:

  • stale pogorszony nastrój

  • częste wahania nastroju

  • zmiany w osobowości

  • nerwice

  • lęki

  • zaburzenia poznawcze

  • problemy ze snem

  • nałogi

Gdy zatem pojawiają się takie objawy, warto pomyśleć o skonsultowaniu się ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli właśnie z psychiatrą. Może on wtedy określić, co dokładnie jest ich przyczyną i wskazać, jak można rozwiązać daną sytuację.

Gdzie zapisać się na wizytę u psychiatry?

Osoby zainteresowane konsultacją psychiatryczną mogą obecnie skorzystać z niej zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Niestety, oczekiwanie na wizytę w ramach Funduszu może być bardzo długie, więc wiele osób decyduje się na prywatnego psychiatrę.

Jeżeli poszukiwany jest prywatny psychiatra - https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychiatra-prywatnie/. Z jego ofertą można zapoznać się bliżej w internecie.

Jak odbywa się leczenie psychiatryczne?

W zdecydowanej większości przypadków psychiatra przepisuje pacjentowi leki w postaci tabletek, kapsułek, które zawierają składniki wpływające na prace mózgu, a przez to pozwalają na uzyskanie oczekiwanej zmiany, złagodzenie objawów.

W niektórych przypadkach wykorzystuje się również leczenie szpitalne. Stosowane jest ono wtedy, gdy istnieje wysokie ryzyko, że leczenie w warunkach domowych się nie powiedzie.

Warto też wskazać, że psychiatra może skierować pacjenta do psychoterapeuty, który zajmuje się prowadzeniem terapii psychologicznej. Może być ona wtedy uzupełnieniem prowadzonego leczenia farmakologicznego.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie