Jakie czynniki mogą spowodować nowotwór gardła?

Krzysztof Jagielski
27.05.2024

Nowotwór gardła jest dosyć podstępną chorobą, ponieważ na początku jego objawy są często mało niepokojące – to głównie ból gardła i kaszel, które łatwo wziąć za zwykłą infekcję. Bez szybko podjętego leczenia choroba rozwija się oczywiście dalej, a niemały w tym udział ma niezbyt zdrowy styl życia.

Skąd bierze się nowotwór gardła?

Niezłośliwe nowotwory gardła, nazywane także brodawczakami, są stosunkowo rzadko diagnozowanymi schorzeniami. Mają postać łagodnych występujących zazwyczaj w przedniej części jamy ustnej, czasami też w jamie nosowej. Zmiany te rzadko kiedy przybierają postać złośliwą, choć dość często choroba nawraca.

Rak gardła, czyli nowotwór złośliwy gardła, zaliczany jest do raków szyi i głowy. Najczęściej rozwija się w krtani, a dokładniej mówiąc, w płaskich komórkach wyścielających wnętrze gardła – stąd jego nazwa „rak płaskonabłonkowy”. Choroba charakteryzuje się głębokim miejscowym naciekiem i w wielu przypadkach kończy się przerzutami do węzłów chłonnych oraz dalej położonych narządów.

W największym stopniu na raka gardła narażone są osoby po 40 roku życia, które dużo palą i często spożywają wysokoprocentowy alkohol. Niemal trzykrotnie częściej na raka gardła zapadają mężczyźni. Inną przyczyną raka gardła może być zakażenie ludzkim wirusem brodawczaka – infekcja HPV zaliczana jest do głównych czynników rozwoju tego nowotworu u osób młodych. W grupie ryzyka znajdują się także osoby narażone na częsty kontakt z oparami kwasu siarkowego, azbestem oraz niklem.

Jakie objawy daje nowotwór gardła?

Najczęściej u osób z nowotworem gardła występują takie dolegliwości jak:

- nawracający ból gardła

- uporczywy kaszel

- chrypka, zmiana brzmienia głosu

- trudności w oddychaniu przez nos, uczucie zatkania nosa

- problemy z przełykaniem

- zatkanie jednego ucha, ból ucha

- zgrubienia na szyi

- uczucie ciała obcego w gardle

- niezamierzona utrata masy ciała

Na konsultację lekarską, np. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, warto się zgłosić zawsze, kiedy objawy łączone z przeziębieniem (kaszel, chrypka, ból gardła, katar) utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie. Szybko wdrożone leczenie raka krtani daje całkiem dobre rokowania, a sposób leczenia dobierany jest w zależności od miejsca rozwoju nowotworu i stopnia jego zaawansowania – podstawowe techniki leczenia to radioterapia, chemioterapia oraz zabiegi chirurgiczne.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie