Uśmiech wpływa w dużej mierze na odbiór całej twarzy. Na pewno zależy Ci zatem na tym, by zęby jak najdłużej zachwycały estetyką, a przy tym oczywiście zapewniały pełną funkcjonalność jamy ustnej. Oto aspekty, na które musisz zwrócić uwagę, aby tak się stało. Sprawdź.
O tym, że zęby powinno się myć co najmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku, raczej nie trzeba nikomu przypominać. Jeśli jednak zagłębić się w szczegóły dotyczące tego podstawowego zabiegu higienicznego, można natknąć się na sporo wątpliwości.
Po pierwsze, szczotkowanie powinno trwać minimum 3 minuty i obejmować nie tylko powierzchnię wszystkich zębów z każdej strony, ale także język i dziąsła (delikatnie!). Nie zapomnij również o wynitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, a jeśli to nie wystarcza – o zastosowaniu irygatora. Dodatkowo, możesz też wypłukać jamę ustną specjalnym płynem, który oczyści te obszary, do których nie udało Ci się dotrzeć szczoteczką.
Istotną kwestię stanowi również wybór odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej. Szczoteczka powinna być nie tylko dopasowana do wrażliwości dziąseł, ale też wymieniana regularnie co ok. trzy tygodnie. Co do pasty do zębów, masz pełną swobodę wyboru. Zwróć tylko uwagę na zawartość fluoru, która nie powinna być niższa niż 1000-1500 ppm.
Regularne przeglądy dentystyczne u stomatologa, wykonywane przynajmniej raz na pół roku, to absolutne minimum w kontekście profesjonalnego dbania o jamę ustną. To właśnie na tych wizytach stomatolog szybko wykryje ewentualne problemy, zanim przerodzą się w coś poważniejszego i wymagającego dłuższego leczenia.
Zwykłe przeglądy dentystyczne warto wzbogacić o dodatkową usługę, a mianowicie o higienizację: http://smilesclinic.pl/zakres-uslug/profesjonalna-higienizacja-jamy-ustne/. Zabieg ten składa się z trzech lub czterech kroków, które pozwalają na dokładne oczyszczenie zębów i zabezpieczenie ich przed czynnikami zewnętrznymi. Zalicza się do nich:
Cały zabieg higienizacji nie powinien trwać dłużej niż 40-60 minut. Można go powtarzać raz lub dwa razy do roku w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji do nadbudowy kamienia nazębnego.
Na zdrowie i wygląd zębów nie wpływają jedynie czynniki zewnętrzne, jak zabiegi higieniczne wykonywane w domu czy profesjonalne usługi świadczone w gabinecie stomatologicznym. Równie istotna jest dieta dostarczająca organizmowi mikroskładników wpływających na zdrowe zęby i mocne szkliwo.
Jeśli chcesz zadbać o stan uzębienia od wewnątrz, upewnij się, że w Twoim jadłospisie nie brakuje produktów spożywczych zawierających wapń, fosfor, a także kompleks witamin A, D, C i E. Do codziennej diety możesz zatem włączyć nabiał w różnej postaci, rośliny strączkowe, szpinak, orzechy czy podroby.
Ograniczyć warto natomiast posiłki i przekąski bogate w cukier i kwasy. Pamiętaj również, że niektóre przekąski i napoje być może nie szkodzą zębom w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale mogą wpływać na zmianę koloru szkliwa. Warto zachować czujność, jeśli pijesz dużo kawy i mocnej herbaty, a także chętnie sięgasz po curry, owoce jagodowe czy buraki.
Komunikat prasowy