Czym jest oteopatia i w jaki sposób może pomóc osteopata oraz medycyna naturalna?

Piotr Kowalczyk
28.01.2023

Medycyna naturalna nie korzysta z leczenia farmakologicznego, a różnego typu technik, których celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów organizmu. Jest w pełni bezpieczna, a dodatkowo przynosi zadowalające efekty, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Czym jest osteopatia i w jaki sposób pomaga pacjentom?

Osteopatia a leczenie konwencjonalne

Pacjenci przywykli już do tego, że przy konkretnych dolegliwościach muszą przyjmować leki - niektóre bardziej, inne mniej inwazyjne. Niemniej jednak wciąż szukają sposobów na to, by leczyć się, a jednocześnie nie odczuwać przykrych efektów ubocznych. Wtedy z pomocą przychodzi osteopatia, zwana inaczej terapią manualną. Jej głównym celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów w organizmie człowieka, dzięki odpowiednim technikom manualnym i oddziaływaniu na układ mięśniowo-szkieletowy. Osteopatia pomaga leczyć między innymi:

  • wady postawy,
  • bóle kręgosłupa,
  • rwę kulszową,
  • zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego,
  • bóle głowy, w tym także migrenowe,
  • cukrzycę,
  • choroby reumatoidalne.

Warto mieć świadomość, że osteopatia nie jest zaprzeczeniem leczenia konwencjonalnego - coraz częściej te dwie formy uzupełniają się, przynosząc bardzo dobre rezultaty dla zdrowia pacjenta. 

Kim jest osteopata?

Chcąc skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą osteopatia, należy udać się na wizytę do gabinetu osteopaty. Kim on właściwie jest? Otóż jest to specjalista, który posiada odpowiednie wykształcenie, a więc przygotowanie do pracy z pacjentem. Zazwyczaj osteopatami zostają fizjoterapeuci, którzy na co dzień zajmują się terapią układu mięśniowo-szkieletowego. Osteopatami mogą również zostać lekarze. Droga do tego zawodu nie jest prosta - w pierwszej kolejności trzeba bowiem ukończyć studia wyższe na kierunku fizjoterapia bądź medycyna. Następnie osteopata musi zdobyć wiedzę specjalistyczną. W tym celu może zdecydować się na 4-letnie studia na kierunku osteopatia w Fico-MUM. Dopiero wówczas posiada wiedzę i praktykę, która pozwala mu wykorzystać metody terapii manualnej do pracy z pacjentem. Osteopatów w Polsce nie ma zbyt wielu - gabinety funkcjonują głównie w większych miastach, natomiast zapotrzebowanie na tego rodzaju specjalistów z roku na rok rośnie. 

Kiedy warto udać się do osteopaty?

Osteopata na co dzień przyjmuje pacjentów, uskarżających się na różnego typu dolegliwości. Najczęściej związane są one bezpośrednio z układem ruchu, a więc kręgosłupem czy mięśniami. Trudności w poruszaniu się, nawracające bóle kręgosłupa, mrowienie kończyn - to tylko niektóre przypadłości, jakie warto skonsultować z osteopatą. Jak wygląda wizyta w gabinecie specjalisty? Otóż w pierwszej kolejności zapoznaje się on z dokumentacją pacjenta, dlatego warto zabrać ze sobą aktualne wyniki badań czy historię choroby. Następnie przeprowadza z pacjentem wywiad, na podstawie którego zdobywa dodatkowe, niezbędne do postawienia diagnozy informacje. Wiedząc, z jakim problemem boryka się pacjent, może zaproponować konkretną formę leczenia. Nie jest ona oparta na farmakologii, lecz na technikach manualnych. Co istotne, sesje u osteopaty powinny odbywać się regularnie, tak aby przynosiły zadowalające efekty. Najczęściej dobre samopoczucie wraca już po kilku spotkaniach, jednak nie warto przerywać terapii, dając sobie tym samym szasnę na pełne wyleczenie. Osteopata, w razie potrzeby, może również skierować pacjenta do lekarza specjalisty bądź zlecić wykonanie badań, dzięki którym możliwe będzie postawienie trafnej diagnozy i podjęcie odpowiednich kroków terapeutycznych. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie