Co musimy wiedzieć o osteoporozie?

Maciej Piwowski
08.02.2023

Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się kruche i łatwo się łamią. Może również prowadzić do złamań kręgosłupa, nadgarstków lub bioder.

Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się kruche i łatwo się łamią. Może również prowadzić do złamań kręgosłupa, nadgarstków lub bioder.

Osteoporoza może wystąpić w każdym wieku, ale jest bardziej powszechna u osób starszych, ponieważ z wiekiem nasze ciała produkują mniej komórek budujących kości (osteoblastów), a więcej komórek niszczących kości (osteoklastów). W przypadku osteoporozy istnieje większe ryzyko złamania kości, co może prowadzić do bólu i niepełnosprawności.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Warto zwrócić uwagę na wapń w codziennej diecie. Wapń jest niezbędnym elementem diety i pomaga budować mocne kości i zęby. Znajduje się w produktach mlecznych, takich jak mleko, ser i jogurt. Możemy też go znaleźć w niektórych warzywach, takich jak brokuły lub jarmuż. W pewnym wieku można zdecydować się na suplementację wapnia. 

Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. Ćwiczenia są niezbędne do przeciwdziałania skutkom osteoporozy. Ćwiczenia z obciążeniem, takie jak chodzenie i jogging, pomagają budować i utrzymywać mocne, zdrowe kości. Zaleca się również pływanie, ponieważ nie obciąża ono stawów ani kręgosłupa. Jeśli mamy osteoporozę, unikajmy ćwiczeń z ciężarami, dopóki nie porozmawiamy z lekarzem o tym, jaka intensywność ćwiczeń jest dla nas odpowiednia.

Jeśli szukasz poradni leczenia osteoporozy, sprawdź ofertę na https://viamed.com.pl/uslugi/poradnia-osteoporozy.

Rzuć palenie i ogranicz picie!

Palenie jest czynnikiem ryzyka osteoporozy. Palenie może powodować poważne problemy zdrowotne i może utrudniać leczenie osteoporozy. Jeśli palimy, to powinniśmy rzuć palenie tak szybko, jak to możliwe, aby pomóc zapobiec lub opóźnić postęp osteoporozy.

Jeśli pijemy alkohol, ograniczmy się do nie więcej niż jednego drinka dziennie, jeśli jesteśmy kobietą i dwóch drinków dziennie, jeśli jesteśmy mężczyzną. Długotrwałe spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko osteoporozy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Alkohol wpływa na wątrobę i może prowadzić do niedoboru witaminy D, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Powoduje również odwodnienie, które osłabia kości poprzez zmniejszenie przepływu krwi do nich. Alkohol może zaburzać wchłanianie wapnia i innych składników odżywczych potrzebnych do budowy mocnych kości.

Nie wahajmy się regularnie odwiedzać lekarza. Badanie osteoporozy, czyli densytometrii kostnej powinny poddać się osoby:

  • po 40 roku życia z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku osteoporozy,
  • kobiety po 50 roku życia,
  • mężczyźni po 60 roku życia.
  • Bezwzględnym wskazaniem do wykonania densytometrii kostnej jest ciąża.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Należy poinformować lekarza o swoich chorobach, przyjmowanych lekach czy o badaniach obrazowych przeprowadzonych w ostatnim czasie. W dniu badania nie należy przyjmować żadnych środków z wapniem w składzie. Mogą one zafałszować wyniki badania.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie