Po czym poznasz, że możesz mieć zaburzenia odżywiania?

Antoni Kwapisz
28.01.2021

Zaburzenia odżywiania są bardzo problematyczną dolegliwością, która może rzutować na całe nasze życie. Niestety, dotyczy to coraz większej grupy osób. Cierpimy na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe, często w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy i bagatelizując objawy zaburzeń odżywiania. O jakich objawach mowa? Na co należy zwrócić baczną uwagę? Co powinno Cię zaniepokoić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Zaparcia lub biegunki

Nie wróżą niczego dobrego, oczywiście przy założeniu, że towarzyszą Ci praktycznie cały czas. Jeśli od kilku dni masz bolesne zaparcia lub wprost przeciwnie – nie możesz zbytnio oddalać się od toalety, to zacznij podejrzewać zaburzenia odżywiania. W grę może wchodzić m.in. nietolerancja laktozy.

Gwałtowne chudnięcie

Szybka utrata masy ciała ucieszy tylko osoby, które są na diecie redukcyjnej. Jeśli u Ciebie nic takiego nie ma miejsca, odżywiasz się właściwie normalnie, a i tak chudniesz, to musisz brać pod uwagę prawdopodobieństwo zaburzeń w pracy układu żołądkowo-jelitowego lub trawiennego. Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Wzdęty brzuch

Zazwyczaj wskazuje na nadmiar gazów w jelitach, ale nie należy tego bagatelizować – szczególnie, jeśli wzdęty brzuch stał się Twoim znakiem rozpoznawczym. Może to świadczyć m.in. o nietolerancji glutenu lub po prostu nadmiarze produktów glutenowych w diecie. Warto się tutaj skonsultować z dietetykiem.

Wstydliwe gazy

Notoryczne puszczanie gazów jest bardzo charakterystycznym objawem zaburzeń odżywiania. Nie musi to być spowodowane chorobą – być może Twoja dieta w ostatnim czasie obfituje np. w bardzo ostro przyprawione produkty czy też błonnik pokarmowy. Warto się temu przyjrzeć nieco bliżej.

Pogorszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci

Każdy z tych elementów naszego ciała jest nazywany papierkiem lakmusowym kondycji organizmu. Jeśli Twoja skóra, włosy i paznokcie wyglądają fatalnie, i to pomimo stosowania dobrych kosmetyków, przyjrzyj się swojej diecie – prawdopodobnie jest uboga w witaminę E.

Jeśli zauważasz u siebie takie objawy, to w pierwszej kolejności wykonaj podstawowe badania krwi i moczu. Być może wykażą one, że cierpisz na niedobory jakichś ważnych składników odżywczych. Wyniki skonsultuj z lekarzem rodzinnym, który ewentualnie skieruje Cię na szczegółową diagnostykę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie