Najczęstsze wątpliwości dotyczące użytkowania soczewek

Antoni Kwapisz
20.09.2019

Soczewki kontaktowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Mimo tego, że mnóstwo osób przekonuje się do ich wygody, walorów estetycznych i bezpieczeństwa, wielu pacjentów zmagających z wadami wzroku nadal ma pewne wątpliwości co do ich użytkowania dotyczą one przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa. Nie brakuje również pytań dotyczących tego, czy dana osoba może nosić szkła i czy okażą się one pomocne w przypadku konkretnej wady wzroku. By rozwiać najczęstsze wątpliwości, przygotowaliśmy artykuł, w którym odpowiadamy na popularne pytania.

  1. Czy soczewki kontaktowe są dla mnie?
  2. Do czego mogę używać soczewek kontaktowych?
  3. Czy soczewki kontaktowe są dla dzieci?
  4. Jak wybrać najlepsze dla mnie soczewki?
  5. Czy soczewki mogę wybrać samodzielnie?

Czy soczewki kontaktowe są dla mnie?

Raczej tak. Szkła kontaktowe przeznaczone są dla wszystkich pacjentów, o ile ci nie mają problemów z oczami innych niż wady wzroku. Schorzenia takie jak zapalenie spojówek czy rogówek, skłonność do przesuszania oraz stany obniżenia odporności niestety dyskwalifikują nas jako ewentualnych użytkowników soczewek. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, możemy bez obaw nosić je w różnych sytuacjach (o ewentualnych wyjątkach opowiemy za chwilę).

Do czego mogę używać soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe mają przeróżne zastosowanie. Popularność najszybciej zdobyły wśród osób uprawiających sport lub wykonujących zawody związane z ryzykiem uszkodzenia okularów. Potem docenili je także pacjenci zmagający się z wadami wzroku, ale z różnych powodów (przede wszystkim estetycznych) niezainteresowani tradycyjnymi okularami. Soczewki kontaktowe korygują wszystkie wady wzroku – zarówno krótkowzroczność, jak i dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopię.

Czy soczewki kontaktowe są dla dzieci?

Przed laty soczewki kontaktowe nie były polecane najmłodszym pacjentom. Obecnie, dzięki postępowi techniki oraz dostępowi do nowych materiałów i technologii, możliwe jest stworzenie szkieł dostosowanych do potrzeb dzieci. Trudno jednak jasno określić dolną granicę wieku, od którego nasza pociecha może sięgnąć po soczewki – to zależy od wielu czynników. By zminimalizować ryzyko podrażnień oka, decyzję o ich zakupie koniecznie powinniśmy więc skonsultować z lekarzem.

Jak wybrać najlepsze dla mnie soczewki?

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych, różniące się czasem, przez który mogą być używane. Dla osób, które zamierzają korzystać z nich jedynie okazjonalnie (na przykład odbywające się w tygodniowych odstępach treningi, wyjazdy lub spotkania towarzyskie) najlepszym wyborem będą soczewki jednodniowe. Z uwagi na fakt, że codziennie korzysta się z nowych sztuk, będą one dobrym rozwiązaniem również dla alergików. Jeśli jednak zamierzamy używać szkieł codziennie, pomyślmy nad wyborem soczewek do dłuższego noszenia – dwutygodniowych, miesięcznych, kwartalnych bądź rocznych.

Czy soczewki mogę wybrać samodzielnie?

Nie. Noszenie nieprawidłowo dobranych soczewek może skutkować pogorszeniem wzroku, pogłębieniem się wady, a także licznymi schorzeniami oczu. Dlatego decyzję o wyborze konkretnego modelu koniecznie należy skonsultować z lekarzem, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania i dobierze szkła dopasowane do naszej wady, wrażliwości oka oraz innych czynników. Co ważne, powinien to być okulista specjalizujący się w kontaktologii, posiadający nie tylko odpowiednią wiedzę, ale też zasób próbnych soczewek niezbędnych do przeprowadzenia testów. Więcej informacji o soczewkach znajdziesz na stronie https://twojepierwsze.pl/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie