Zasady prawidłowego i bezpiecznego korzystania z solarium

Marek Szydełko
21.08.2019

Korzystanie z solarium nie ma najlepszej opinii. Panuje przekonanie, że to prosta droga do dorobienia się problemów skórnych, w tym nowotworu. Jest w tym sporo racji, ale nie zapominajmy, że podstawa to zdrowy rozsądek. Okazjonalne korzystanie z solarium nie jest groźne, pod warunkiem, że stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Przygotowanie do opalania w solarium

Takie przygotowanie rozpoczynamy już dzień przed pojawieniem się w solarium. Zalecamy wykonanie delikatnego peelingu całego ciała, co pozwoli usunąć warstwę martwego naskórka. Dzięki temu efekty opalania będą znacznie lepsze i nie wystąpi częste zjawisko nierównomiernego kolorytu skóry. Peeling warto przeprowadzić w profesjonalnym salonie kosmetycznym, choć można go też zrobić we własnej łazience – w drogerii znajdziesz mnóstwo gotowych peelingów o różnej intensywności.

Bezpośrednio przed zabiegiem

Pamiętaj, aby nie używać żadnych kremów z filtrem, ewentualnie jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, to możesz sięgnąć po krem SPF 20-30. Zalecane jest natomiast dokładne zabezpieczenie skóry ust, która jest podatna na poparzenia słoneczne. Tutaj stosujemy krem z wysokim filtrem.

Przed wejściem do kabiny solarium pokryj ciało specjalnym preparatem aktywizującym wytwarzanie melaniny, czyli pigmentu skórnego. Taki środek powinnaś otrzymać w solarium, ale możesz go też kupić wcześniej w drogerii. Dzięki zastosowaniu preparatu zauważysz ładniejsze efekty opalania, a skóra na całym ciele nabierze równomiernego kolorytu.

Gdy już położysz się w kabinie, nie zapomnij o przykryciu brodawek płatkami kosmetycznymi – oczywiście dotyczy to tylko sytuacji, w której zamierzasz opalać się w stroju Ewy. W ten sam sposób zabezpiecz wszystkie znamiona, pieprzyki i rany.

Uwaga!

Koniecznie zdejmij biżuterię, w tym zegarek. W przeciwnym razie może dojść do bolesnych poparzeń.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, to powinnaś je wyjąć. Na koniec załóż okulary ochronne z mocnym filtrem UV, które znajdują się na wyposażeniu każdego dobrego solarium.

Wizyty w solarium nie muszą być bardzo szkodliwe dla skóry, o ile robisz to rzadko, np. raz w miesiącu. Przypominamy, że sztucznemu opalaniu mogą się poddawać wyłącznie osoby dorosłe. Z wizyty w solarium zrezygnuj, gdy masz okres, jesteś w ciąży lub masz świeże uszkodzenia skóry (np. po zrobieniu tatuażu). Z solarium nie powinny korzystać osoby chorujące na nadciśnienie oraz przyjmujące niektóre leki (w tym środki antykoncepcyjne) – należy to skonsultować z lekarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie