Zakażenie tasiemcem – jak może do niego dojść?

Piotr Kowalczyk
13.12.2017

Od dłuższego czasu panuje moda na jedzenie surowych lub prawie surowych mięs. Ten trend promują przede wszystkim popularne programy telewizyjne, w których wybitni szefowie kuchni rozpływają się nad smakiem wołowiny o stopniu wysmażenia red (czyli krwistej). Wiele osób uwielbia też tatara czy szalenie modne sushi. Poza walorami smakowymi, tego typu potrawy mogą też być potencjalnie bardzo niebezpieczne. Wszystko za sprawą pasożytów. Jednym z najbardziej znanych i budzących grozę jest oczywiście tasiemiec. Jak dochodzi do zakażenia tym pasożytem?

Różne rodzaje tasiemców

Tasiemiec tasiemcowi nierówny. Rozróżniamy trzy rodzaje pasożyta:

  • Tasiemiec uzbrojony – może osiągnąć długość do 4 metrów i przenosi się głównie przez zjedzenie zakażonego mięsa wieprzowego,
  • Tasiemiec nieuzbrojony – potrafi osiągnąć nawet 10 metrów długości. Jego naturalnym siedliskiem jest zakażone mięso wołowe,
  • Tasiemiec bruzdogłowiec – także osiąga do 10 metrów długości. Bytuje w surowych rybach i kawiorze.

Wiesz już zatem, że głównym źródłem zakażenia są nieprzebadane, surowe lub niedogotowane/niedosmażone mięsa. Dla własnego bezpieczeństwa należy zatem unikać spożywania np. tatara wołowego, sushi, kawioru czy źle przygotowanej wieprzowiny. Jest to absolutnie niezbędne w sytuacji, gdy nie masz pewności co do pochodzenia mięsa. Oczywiście restauracje mają obowiązek korzystać wyłącznie z produktów przebadanych, jednak doskonale wiemy, że różnie z tym bywa.

Warto wiedzieć

Bezpieczne jest jedzenie sushi, które zostało przygotowane z ryb poddanych wcześniej głębokiemu mrożeniu w temperaturze przynajmniej -20° C.

Objawy zakażenia tasiemcem

Typowe objawy zakażenia mogą przypominać tzw. wirusówkę. Pojawia się ból głowy, znużenie, apatia, brak siły do robienia czegokolwiek, nudności, nerwowość, biegunka, bóle brzucha, wymioty. U niektórych pacjentów obserwuje się wysypkę alergiczną. Wszyscy z czasem zaczynają drastycznie chudnąć, nawet pomimo wilczego apetytu i przyjmowania dużych ilości pokarmu.

Warto wiedzieć

W przypadku zakażenia tasiemcem bruzdogłowcem pojawiają się znacznie niedobory witaminy B12, co prowadzi do anemii.

Aby potwierdzić zakażenie pasożytem, należy zlecić badanie kału na obecność larw i części tasiemca. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, niezbędne będzie wdrożenie leczenia w szpitalu zakaźnym. Terapia polega głównie na podawaniu leków przeciwpasożytniczych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie