Wizyty stomatologiczne - jak często trzeba chodzić do stomatologa?

Mateusz Nowak
22.01.2021

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Chore uzębienie może prowadzić do licznych schorzeń, a niektóre z nich kończą się nawet śmiercią. Chociaż prywatne wizyty u dentysty nie należą do najtańszych, są niezbędnym elementem dbania o zdrowie. W dużej mierze stan zębów zależy od ich właściciela, jednak w niektórych przypadkach niezbędny jest wykwalifikowany stomatolog. A jak często powinno się do nich chodzić? Czy dzieci również muszą regularnie odwiedzać dentystę?

Dziecięcy stomatolog - jak często zabierać dziecko do dentysty?

Mleczaki są równie ważne co zęby stałe. Jeżeli w wieku dziecięcym zaniedbany zostanie stan uzębienia, będzie to nieść za sobą konsekwencje na resztę życia. Istotna jest odpowiednia higiena, kontrolowanie prawidłowego zgryzu oraz systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Ze względu na dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w ciele dziecka, oraz budowę zębów mlecznych (prawie niepokrytych szkliwem) dzieci są wyjątkowo narażone na próchnicę. Połączenie diety obfitej w cukier oraz brak szczotkowania rano i wieczorem (a najlepiej po każdym posiłku) szybko może poskutkować infekcją i zniszczeniem zębów.

Dlatego dzieci powinny odwiedzać dentystę co najmniej raz na kwartał (co 3 miesiące), aby stale miał pod kontrolą stan ich szczęki. Nieleczone mleczaki i krzywy zgryz mogą doprowadzić do nieprawidłowego wyrastania stałych zębów oraz ich szybszego psucia się. Tak więc warto już od młodego wieku, uczyć pociechy dbania o zdrowy i błyszczący uśmiech.

Pedodonta to dentysta specjalizujący się w zębach najmłodszych pacjentów. Oprócz obszernej wiedzy z zakresu ich uzębienia wie również jak traktować dziecko, aby bez problemu poddało się ono wszelkim zabiegom. Zapewni mu kompleksową opiekę, co z pewnością uspokoi również zatroskanych rodziców.

Jak często chodzić na wizytę do gabinetu stomatologicznego?

Dorośli mogą odwiedzać dentystę nieco rzadziej niż dzieci. Na kontrolach wystarczy pojawiać się raz na pół roku. Dzięki temu wszelkie niegroźne na pierwszy rzut oka zmiany będą pod nadzorem. Wobec tego będzie szansa na szybką reakcję i rozpoczęcie leczenia zęba, zanim rozwinie się zbyt poważna choroba. W przypadku próchnicy sprawna diagnoza jest bardzo istotna. Przy małych zmianach wystarczy założenie plomby. Jednak jeśli problem zostanie zaniedbany, konieczne może być leczenie kanałowe. Jest to bardzo kosztowny i bolesny zabieg, którego można uniknąć dzięki częstemu myciu zębów oraz regularnemu pojawianiu się u stomatologa. Na dłuższą metę wydając pieniądze na wizyty kontrolne, zaoszczędza się w stosunku do kosztów związanych z ewentualnym leczeniem.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie