Trzęsiesz się jak osika, choć na dworze upał? Oto 7 możliwych przyczyn

Piotr Kowalczyk
27.06.2017

Zdrowy organizm prawidłowo reaguje na zmiany temperatur. Gdy jest gorąco, pocimy się, by nie dopuścić do przegrzania. Gdy jest zimno, trzęsiemy się, aby rozgrzać mięśnie. Są to odruchy bezwarunkowe, na które człowiek nie ma wpływu. Jeśli jednak dzieje się inaczej i mimo upału na dworze Tobie wciąż jest zimno, pora zacząć szukać przyczyny. To nie jest bowiem normalny objaw. Poznaj 7 najbardziej prawdopodobnych powodów, dla których mimo gorąca trzęsiesz się jak osika.

  1. Zbyt niski BMI – opisany objaw jest bardzo charakterystyczny dla osób, które są zbyt szczupłe. Jeśli Twoje BMI wynosi poniżej 18, oznacza to, że masz za małą warstwę tkanki tłuszczowej, czyli naturalnego izolatora. Nic dziwnego, że byle podmuch wiatru wywołuje u Ciebie dreszcze.
  2. Niedoczynność tarczycy – ciągłe uczucie zimna jest jednym z najbardziej czytelnych objawów tej choroby. W niedoczynności tarczycy zaburzony zostaje proces metabolizmu, przez co organizm nie może wytworzyć ciepła i się ogrzać. Jeśli do tego ciągle dokucza Ci zmęczenie, jak najszybciej umów się na wizytę u endokrynologa.
  3. Niedobory żelaza – żelazo to bardzo ważny minerał, który aktywizuje czerwone krwinki i ułatwia im docieranie wraz z tlenem do wszystkich partii Twojego ciała. Jeśli poziom żelaza jest zbyt niski, jednym z objawów będzie właśnie częste uczucie chłodu – szczególnie na dłoniach, stopach i twarzy.
  4. Problemy z krążeniem – tym tematem powinny się zainteresować osoby, które przez praktycznie cały rok odczuwają nieprzyjemny chłód w dłoniach i stopach. Oznacza to, że te fragmenty ciała nie są odpowiednio ukrwione. Jeśli więc nawet latem śpisz w skarpetkach, pora umówić się na wizytę u lekarza.
  5. Odwodnienie – znamienne jest to, że nagłe uczucie chłodu dotyka osoby, które mają za sobą ciężki wysiłek fizyczny i nie zadbały o szybkie uzupełnienie płynów. Odwodniony organizm nie jest w stanie wyregulować swojej temperatury, czego objawem są dreszcze i popularne zimne poty.
  6. Niedobór witaminy B12 – często towarzyszy osobom, które nie jedzą mięsa, ponieważ ta witamin występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Witamina B12 bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, dlatego jej niedobór może skutkować anemią – jednym z jej objawów jest właśnie ciągłe uczucie zimna.
  7. Żyjesz w stresie – stres paraliżuje aktywność podwzgórza w mózgu, które odpowiada między innymi za termoregulację organizmu. W takiej sytuacji będzie Ci stale zimno, a już szczególnie w stresowych sytuacjach. Staraj się dobrze wypoczywać, wysypiaj się, przywróć balans między pracą a życiem prywatnym.

Jak widzisz z pozoru niegroźne ciągłe uczucie zimna, może świadczyć o poważnych dolegliwościach organizmu. Obserwuj swoje ciało i odpowiednio wcześnie zareaguj na ten niepokojący objaw.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie