Suplementy na kaca: co właściwie zawierają? Czy warto po nie sięgać?

Marek Szydełko
29.04.2019

Kac to przykra pamiątka po obficie zakrapianej imprezie. Gdy o poranku ciężko jest zmusić się do wstania z łóżka, a głowa pulsuje tak, jakby miała za chwilę eksplodować, imprezowicz zrobiłby wszystko, aby tylko pozbyć się objawów alkoholowego zatrucia organizmu. I tutaj z pomocą przychodzą coraz popularniejsze suplementy na kaca, które można kupić nawet na stacji benzynowej. Co właściwie zawierają takie środki i czy rzeczywiście są skuteczne?

Cud? Nic z tych rzeczy

„Cudowne” działanie suplementów na kaca w rzeczywistości jest wyłącznie efektem dostarczenia organizmowi składników, które są mu niezbędne na etapie przechodzenia zatrucia alkoholowego. Suplementy te zawierają więc przede wszystkim elektrolity, najczęściej w postaci sodu, potasu i chlorków. Podczas imprezy straciłeś mnóstwo elektrolitów, wydalając je z moczem, czego charakterystycznym objawem jest dręcząca suchość w gardle.

Drugim podstawowym składnikiem suplementów na kaca jest glukoza. Stanowi ona źródło energii dla komórek ludzkiego organizmu, a więc ułatwia podniesienie się z łóżka i przyspiesza powrót do formy po ciężkim poranku.

Suplementy na kaca są dostępne pod różnymi postaciami – tabletek musujących lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Niektóre zażywa się przed imprezą, inne po. Nie spodziewaj się jednak, że taki środek zagwarantuje Ci brak objawów zatrucia alkoholowego.

Co z bólem głowy?

Jeżeli Twoim głównym problemem na kacu jest potworny ból głowy, to niestety – popularne suplementy diety niewiele Ci w tym pomogą (lub wcale). W takiej sytuacji pozostaje Ci albo solidne odespanie ciężkiej imprezy, albo sięgnięcie po leki przeciwbólowe.

I tutaj ważna uwaga: na kacu nigdy nie należy sięgać po środki na bazie paracetamolu. Dlaczego? Ponieważ ta substancja zwiększa efekt metabolitu, który z kolei prowadzi do uszkodzenia obciążonej przez alkohol wątroby. Znacznie bezpieczniejsze będą więc tabletki od bólu głowy zawierające ibuprofen lub kwas salicylowy (czyli popularna aspiryna).

Jak widać suplementy na kaca mogą być pomocne w przetrwaniu ciężkiego poranka po imprezie, ale nie można od nich oczekiwać 100% skuteczności. Tym bardziej nie licz na to, że po zażyciu takiego suplementu możesz od razu wsiąść za kierownicę! Metabolizm alkoholu zajmuje nawet kilkadziesiąt godzin, dlatego imprezy planuj tak, aby całą następną dobę móc przeznaczyć na odpoczynek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie