Rehabilitacja powszechnie kojarzy się wyłącznie z procesem powrotu do zdrowia po wypadkach, złamaniach czy innych zdarzeniach, które przyczyniły się do zaburzenia sprawności. Tymczasem stosowana jest także w wielu innych przypadkach – u osób w każdym wieku. Dowiedz się więcej o rehabilitacji i sprawdź, jakie są jej rodzaje i jakie płyną z niej korzyści.
Rehabilitacja osób dorosłych
Istnieją rozmaite rodzaje rehabilitacji, które odpowiadają indywidualnym potrzebom pacjentów. I tak rehabilitacja ortopedyczna przeznaczona jest dla osób po złamaniach kończyn czy kręgosłupa, a także po mniej poważnych urazach, takich jak zerwanie ścięgna Achillesa, łokieć tenisisty, zmiany zwyrodnieniowe biodra itp. Rehabilitację pulmonologiczną zaleca się osobom z astmą oskrzelową, przewlekłymi choorbami układu oddechowego czy też po operacji usunięcia płuca. Rehabilitacja neurologiczna prowadzona jest z pacjentami po udarze mózgu, ze stwardnieniem rozsianym, z neuropatią, rwą kulszową, czy też po urazach czaszkowo-mózgowych. Osoby po zawałach serca, z nadciśnieniem tętniczym czy po wszczepionych by-passach pracują z fizjoterapeutami w procesie rehabilitacji kardiologicznej.
W poszczególnych rodzajach rehabilitacji wyróżnia się także specjalistyczne metody fizjoterapeutyczne, takie jak: terapia manualna wg. B. Mulligana, Ortopedyczna Terapia Manualna, neuromobilizacje czy metoda McKenzie. Każda z tych metod to temat na osobny artykuł, dlatego przed rozpoczęciem swojej rehabilitacji warto dowiedzieć się, jaką metodą pracuje Twój fizjoterapeuta i jakie są płynące z niej korzyści.
Rehabilitacja osób starszych
Seniorzy z racji wieku wyróżniają się szczególnymi potrzebami. Często zmagają się z rozmaitymi schorzeniami jednocześnie, takimi jak dysfunkcje narządów wewnętrznych, choroby układu oddechowego czy choroby kardiologiczne. Nawet pacjenci w podeszłym wieku, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, mają zmniejszoną możliwość przenoszenia obciążeń i tolerancję wysiłku fizycznego oraz gorszą zdolność poruszania się. Wszystko to sprowadza się do potrzeby prowadzenia rehabilitacji u osób starszych przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy wiedzą, jak pracować z ich wymaganiami.
Rehabilitacja osób starszych przynosi wiele korzyści, m.in.: mniejsze bóle, poprawa zdolności poruszania się, lepsza koordynacja ruchowa (co wiąże się z większą pewnością siebie i większą samodzielnością), zwiększenie wydolności układu krążeniowo-oddechowego, większe możliwości podejmowania wysiłku i wreszcie – lepsze samopoczucie pacjenta.
Artykuł partnera.