Poznaj popularne zamienniki cukru stołowego

Marek Szydełko
23.06.2023

Cukier stołowy, czyli sacharoza, to wciąż król w polskiej kuchni. Używamy go do wypieków, doprawiamy nim dania wytrawne, słodzimy herbatę i kawę, a przy tym wypijamy mnóstwo słodzonych cukrem napojów. Na szczęście coraz więcej osób szuka zdrowszych zamienników cukru stołowe, które są znacznie mniej kaloryczne, bezpieczniejsze dla zębów i wskazane w diecie redukcyjnej czy bardzo modnej diecie ketogenicznej. Oto przykładowe alternatywy dla sacharozy.

Stewia

Ciekawostką jest fakt, że ten naturalny słodzik (stewia jest rośliną zawierającą substancje słodzące) jest o wiele słodsza niż cukier stołowy, dlatego można jej dodawać mniej w celu osiągnięcia identycznego efektu smakowego.

Zaletą stewii jest również to, że na zerowy indeks glikemiczny i nie zawiera węglowodanów. Dzięki temu może być stosowana w diecie cukrzycowej i ketogenicznej.

Erytrol

Szybko zyskujący na popularności słodzik, który został wypromowany właśnie przez zwolenników diety ketogenicznej. Erytrol jest poliolem nietrawionym przez ludzki organizm, dzięki czemu nie dostarcza żadnych węglowodanów i nie podnosi poziomu cukru we krwi. Jeśli chodzi o poziom słodkości, to jest on porównywalny z sacharozą.

Ksylitol

Prawdopodobnie najpopularniejszy, a przez to najłatwiej dostępny zamiennik cukru stołowego, który dziś można bez problemu kupić nawet w dyskontach spożywczych. Ksylitol jest poliolem zawierającym niewiele kalorii i niedostarczającym organizmowi żadnych węglowodanów – dlatego sprawdzi się i w diecie ketogenicznej, i cukrzycowej, i redukcyjnej.

Choć ksylitol ma podobny poziom słodkości jak cukier stołowy, to jednak subiektywnie nie daje zbliżonego efektu smakowego, dlatego może być potrzeba dodania go nieco więcej np. do wypieków.

Inne popularne zamienniki cukru stołowego, to chociażby maltitol, mannitol, miód czy syropy owocowe (zawierają fruktozę).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie