Mowa o czerwonej herbacie. Jeśli pamiętasz czasy głębokiej komuny, to z pewnością kojarzysz ten specyficzny napój, który był obecny w niemal każdym polskim domu. Czerwona herbata odmiany Oolong (w PRL sprzedawana jako UIung) była powszechnie dostępna i niedroga. W kapitalizmie nieco o niej zapomnieliśmy, jednak ten napój stopniowo wraca do łask. Nic dziwnego: jest bardzo zdrowy! Poznaj właściwości czerwonej herbaty.
Czerwona herbata (Chińczycy nazywają ją „smoczą”) z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Ma bardzo specyficzny smak i aromat. Czuć nuty ziemi, korzeni, zapach jest dość intensywny. Nie brakuje osób, którym to zwyczajnie przeszkadza, dlatego wolą sięgać po herbatę czarną lub zieloną.
Jeśli w Twoim przypadku zapach i smak nie jest problemem, zachęcamy do regularnego picia czerwonej odmiany herbaty. Nie jest ona bardzo popularna na świecie – jej produkcja stanowi jedynie 5% całego rynku herbat. Z tego powodu jest nieco trudniej dostępna, ale od czego mamy Internet?
Warto wiedzieć, że czerwona herbata ma trzy podstawowe odmiany:
Wybór konkretnej odmiany jest uzależniony od dostępności, preferencji smakowych i oczekiwanych efektów. Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, zdecydowanie postaw na Pu-erh. Wszystkie czerwone herbaty są bardzo zdrowe i mogą stanowić świetne uzupełnienie codziennej diety.
Czerwona herbata jest bardzo bogatym źródłem kofeiny, garbników, manganu, wapnia, fluoru, białka i olejków eterycznych. Badania dowiodły, że jej regularne picie poprawia pamięć, zmniejsza ryzyko nowotworów oraz pomaga zachować szczupłą sylwetkę.
Pamiętaj!
Samo picie czerwonej herbaty nie pozwoli Ci schudnąć. Musisz także ćwiczyć i stosować zdrową dietę.
Czerwona herbata może być bardzo dobrym substytutem kawy. Jest zdrowsza, a także skutecznie pobudza. Ponadto napój ten usprawnia trawienie, dlatego jest polecany osobom mającym problemy żołądkowe, cierpiących na wzdęcia czy problemy z wypróżnianiem.
Czerwoną herbatę można pić w sporych ilościach. Zalecana dawka wynosi nawet 5 filiżanek dziennie. Najlepiej robić to około pół godziny po posiłku.