Półpasiec – groźna konsekwencja przejścia ospy wietrznej

Marek Szydełko
06.06.2016

Każda osoba, która przeszła w swoim życiu ospę wietrzną, jest zagrożona zachorowaniem na półpasiec. To groźna choroba, która atakuje układ nerwowy i nieleczona może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne. Jaki jest jej przebieg? Jakie są czynniki ryzyka?

Co wywołuje półpasiec?

Dokładnie ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną – Varicella Zoster. Po przejściu ospy wirus nie znika z ludzkiego organizmu, ale pozostaje w fazie uśpienia w układzie nerwowym. Może nigdy już się nie aktywować, ale wzbudzony wywoła właśnie chorobę nazywaną półpaścem. Skąd ta nazwa? Ma związek z charakterystyczną wysypką, która pojawia się na zgięciu brzusznym i w okolicach klatki piersiowej. Wysypka czasami może przybierać postać pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym.

Pamiętaj

Varicella Zoster nigdy nie wywoła ospy wietrznej u osoby, którą już raz ją w życiu przeszła.

Jak dochodzi do zachorowania?

Generalnie najbardziej narażone na zachorowanie na półpasiec są osoby w dojrzałym lub starszym wieku. Ma to związek z tym, że wirus Varicella Zoster uaktywnia się w stanie osłabienia układu odpornościowego organizmu. Sprzyja temu np. przedłużające się przeziębienie, grypa, przejście intensywnego leczenia farmakologicznego. Czynnikiem ryzyka może być nawet zwykła zmiana klimatu, dlatego często na półpasiec zapadają osoby, które udały się na wakacje.

Ważne!

Nie jest prawdą, że na półpaśca zapadają tylko osoby starsze. Choroba może się uaktywnić także u dzieci, dlatego dziwna wysypka w okolicy brzucha i klatki piersiowej pociechy powinna zawsze zaniepokoić rodziców.

Półpasiec nie jest zaraźliwy!

Jednak dotyczy to tylko osób, które w dzieciństwie przeszły ospę wietrzną. One nie muszą się obawiać kontaktu z człowiekiem chorującym na półpasiec. Zupełnie inaczej jest z osobami, które jeszcze nie miały „okazji” złapać ospy wietrznej. W takiej sytuacji należy bezwzględnie unikać kontaktu z osobą zarażoną, ponieważ aktywowany w jej organizmie wirus Varicella Zozter może wywołać ospę – szczególnie groźną dla ludzi dorosłych.

Przebieg i leczenie półpaśca

Półpasiec niestety z reguły ma ostry przebieg. Zmianom skórnym towarzyszą dolegliwości bólowe i intensywne swędzenie. Leczenie polega na łagodzeniu tych objawów i podawaniu leków przeciwwirusowych, które jednak działają tylko wtedy, gdy przyjmie się je w ciągu 72 godzin od wystąpienia objawów.

Lekarze bardzo często przepisują pacjentom także specjalne maści i płyny odkażające do przemywania dotkniętej wysypką skóry oraz zalecają profilaktyczne używanie przez chorego osobnych ręczników i środków kosmetycznych. Czasami niezbędne są również środki przeciwbólowe.

Leczenie trwa do momentu ustąpienia wszystkich objawów, na czele z wysypką. Choroby nie wolno bagatelizować ponieważ wirus może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie