Podstawowe zasady pielęgnacji skóry atopowej

Marek Szydełko
26.06.2019

Skóra atopowa to problem nie tylko niemowląt i małych dzieci. Z tą przypadłością mogą mieć do czynienia także osoby dorosłe. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowo przykre schorzenie dermatologiczne, objawiające się silnym świądem, pieczeniem i nadwrażliwością skóry na wszelkie czynniki środowiskowe (np. kurz, niską lub wysoką temperaturę etc.). W łagodzeniu tych objawów pomagają specjalne dermokosmetyki, jednak nie zastąpią one stosowania się do podstawowych zasad pielęgnacji, o których przeczytasz w naszym poradniku.

Prysznic zamiast kąpieli w wannie

To bardzo ważna zasada, której osoby z atopią powinny się bezwzględnie trzymać. Długa kąpiel w wannie jest bardzo przyjemna i relaksująca, ale niestety nie służy wrażliwej skórze. Przede wszystkim kilkunasto- czy nawet kilkudziesięciominutowy kontakt z gorącą wodą skrajnie wysusza skórę, co w przypadku atopii jest szczególnie uciążliwe. Znacznie lepszym wyborem będzie więc szybki prysznic pod letnią wodą.

Rada

Jeśli koniecznie chcesz brać kąpiel w wannie, to dodaj do wody sporo środka natłuszczającego, np. emolientu. Po kąpieli natychmiast natrzyj skórę tym samym środkiem, ewentualnie oliwką dla dzieci.

Unikanie ciężkiej chemii

Osoby ze skórą atopową koniecznie powinny używać rękawiczek ochronnych podczas mycia naczyń, samochodu czy sprzątania domu. To jednak nie wszystko. Do pielęgnacji ciała nie należy stosować kosmetyków zawierających agresywne detergenty oraz sztuczne substancje, w tym perfumowanych mydeł. W cięższych przypadkach atopii szkodliwe może być nawet stosowanie perfum.

Najlepszym wyborem do pielęgnacji skóry atopowej są środki naturalne i hipoalergiczne, np. szare mydło czy mydło z Aleppo. W aptece można też kupić całe serie dermokosmetyków przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry i łuszczycą.

Natłuszczanie skóry

Jest szczególnie ważne po kąpieli (również prysznicu) oraz przed wyjściem na słońce, upał czy mróz. O regularnym natłuszczaniu skóry muszą też pamiętać osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach. Najlepiej nadają się do tego środki na bazie emolientów, zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz działający przeciwzapalnie mocznik.

Specjalne środki piorące

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa na kontakt z różnymi tkaninami, szczególnie wełną. Jednak nawet zakładając wyłącznie ubrania bawełniane czy kaszmirowe, a także śpiąc w takiej pościeli, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji tkanin. Na pewno warto zainwestować w specjalne, hipoalergiczne proszki do prania oraz płyny to płukania, które nie zawierają detergentów i sztucznych substancji zapachowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie