Paracetamol – sprawdź, kiedy należy go przyjmować

Marek Szydełko
21.03.2022

Paracetamol to jeden z najpopularniejszych środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, zaliczany do kategorii tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Znajdziemy go w wielu preparatach aptecznych dostępnych bez recepty, przede wszystkim w tych przeznaczonych dla dzieci. Dowiedz się, kiedy należy sięgać po paracetamol, aby rzeczywiście odnieść z tego konkretne korzyści dla zdrowia.

Przy łagodnym bólu

Słusznie panuje przekonanie, że paracetamol nie jest zbyt silnym lekiem przeciwbólowym. Pod tym względem znacznie ustępuje chociażby ibuprofenowi, naproksenowi czy ketoprofenowi. Dlatego nie stosuje się go w przypadkach bardzo silnego bólu, na przykład towarzyszącego rwie kulszowej czy kontuzjom ortopedycznym.

Paracetamol sprawdzi się natomiast przy bólu o umiarkowanym nasileniu. Warto po niego sięgnąć, gdy czujemy, że lada moment może nas mocno rozboleć głowa, ząb, po doznaniu delikatnej kontuzji mięśniowej etc. Wiele pań chwali też działanie paracetamolu w przypadkach bólu miesiączkowego.

Przy podwyższonej temperaturze

Paracetamol ma działanie napotne i przeciwgorączkowe, dlatego stanowi podstawowy składnik wielu preparatów na zbicie temperatury, szczególnie tych dla małych dzieci. Może być bezpiecznie podawany dzieciom już od 3. miesiąca życia, oczywiście w odpowiedniej dawce.

Paracetamol sprawdza się również przy wysokiej temperaturze. Jeśli gorączka utrzymuje się przez kilka dni i jest trudna do zbicia, to zwyczajowo zaleca się stosowanie zamiennie paracetamolu oraz ibuprofenu (ta pierwsza substancja jest o wiele łagodniejsza dla żołądka i wątroby).

Paracetamol ma również zastosowanie w leczeniu objawowym infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie i grypa.

Przy odczynie poszczepiennym

Odczyn poszczepienny to dość typowa przypadłość, która może się przytrafić po przyjęciu dowolnej szczepionki, zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom (częściej). Standardowym odczynem jest podwyższona temperatura ciała lub nawet gorączka. Do jej zbicia najbezpieczniej jest sięgnąć po lek z paracetamolem – jest to zresztą wyraźnie zaznaczone na certyfikacie szczepienia przekazanym pacjentowi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie