Miażdżyca jest jedną z najgroźniejszych chorób układu krążenia. Mamy tutaj do czynienia z przewlekłą chorobą zapalną tętnic, która niesie ze sobą ogromne ryzyko poważnych powikłań – w tym udaru i zawału serca. Miażdżyca najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia, jednak lekarze alarmują, że regularnie diagnozują ją również u ludzi młodych, nawet nastolatków. Dużym problemem w przypadku miażdżycy jest jej późne zdiagnozowanie, co utrudnia leczenie. Choroba nie zawsze bowiem daje wyraźne objawy. Niektóre z nich można łatwo przeoczyć. Wymieniamy je w naszym poradniku.
Ich przyczyną mogą być właśnie zwężone tętnice szyjne, przez co do mózgu dociera mniej utlenionej krwi. Lekkie niedotlenienie objawia się uporczywymi zawrotami, czego nie można na dłuższą metę bagatelizować. Trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który może zlecić wykonanie USG dopplerowskiego – mierzy ono przepływy żylne.
Zmęczenie nie musi być oczywiście objawem choroby, jednak jeśli bez przerwy towarzyszy Ci uczucie wyczerpania, nawet po odpoczynku, nic Ci się nie chce, nie możesz się zmusić do żadnej formy aktywności fizycznej, to zalecamy konsultację z lekarzem. Przewlekłe zmęczenie może być spowodowane niedostatecznymi przepływami krwi w żyłach i tętnicach. Odpowiedź da badanie krwi oraz dodatkowo wykonanie EKG.
Na ten objaw szczególną uwagę powinny zwrócić osoby młode. Jeśli już po przejściu kilkuset metrów łapie Cię zadyszka, masz poważne problemy z wejściem po schodach na 3-4 piętro i musisz po drodze robić przerwy na złapanie oddechu, to taka sytuacja może świadczyć o rozwoju miażdżycy. Lekarz może zlecić wykonanie EKG wysiłkowego, które potwierdzi, czy przypadkiem nie dochodzi do niedokrwienia serca w trakcie wysiłku fizycznego.
Jeśli pojawiają się bez wyraźnego powodu, nie mają związku z długotrwałym staniem, występują nawet podczas odpoczynku w pozycji leżącej, to mogą być objawem miażdżycy. Przy chorobie wieńcowej silny ból zwykle pojawia się w łydce i jest na tyle uporczywy, że utrudnia chodzenie czy stanie. Trzeba to skonsultować z lekarzem.
Niemające związku z przejedzeniem, wrzodami czy np. atakiem wyrostka. Jeśli takie bóle towarzyszą Ci coraz częściej, a do tego pojawiają się nudności, skonsultuj się z lekarzem. Podobne objawy obserwuje się u osób chorujących na miażdżycę – są one spowodowane zwężeniem aorty brzusznej. Można to potwierdzić przy pomocy tomografii komputerowej.