Większość z nas rozpoczyna dzień od kawy lub wypija ją zaraz po przyjściu do pracy. To nawyk, który jednak ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Zawarta w kawie kofeina jest naturalnym środkiem psychoaktywnym o działaniu stymulującym. Pomaga się nam skupić, daje solidny zastrzyk energii do pracy, ułatwia utrzymanie koncentracji. Niektóre osoby po wypiciu kawy obserwują u siebie zupełnie inne, niepożądane efekty. Może to świadczyć o nietolerancji kofeiny.
Jak w przypadku nietolerancji na każdy inny składnik diety, także tutaj mamy do czynienia z ostrą reakcją organizmu na kontakt z kofeiną. W rzadkich przypadkach zdarza się, że dana osoba rzeczywiście obserwuje u siebie niepokojące objawy krótko po wypiciu kawy. Zamiast się pobudzić, czuje się osłabiona, zmęczona, rozdrażniona. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas i ewidentnie ma związek z piciem kawy, należy zacząć podejrzewać nietolerancję kofeiny.
Aby to potwierdzić konieczne jest wykonanie badań genetycznych. Okazuje się bowiem, że nietolerancja kofeiny ma związek z występowaniem rzadkiego wariantu genu CYP1A2 – powoduje on spowolnienie działania enzymu odpowiedzialnego za rozkład kofeiny w organizmie.
Teoretycznie obecność tego genu powinna być korzystna dla kawosza, ponieważ wolniejszy rozkład kofeiny skutkuje silniejszym i wydłużonym pobudzeniem. W rzeczywistości jednak u osób, które cierpią na nietolerancję kofeiny, występują niepożądane skutki uboczne wypicia kawy.
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że objawy te występują zawsze w trakcie lub krótko po wypiciu kawy. Co istotne, są one niezależne od stopnia aromatyczności napoju. Przykre objawy mogą zaobserwować u siebie zarówno osoby pijące mocne espresso, jak i preferujące kawę z mlekiem czy nawet słodkie napoje zawierające kofeinę.
Do takich objawów zaliczamy:
U niektórych osób mogą też występować bardziej niepokojące objawy, jak chociażby kołatanie serca, gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego, biegunka, ból brzucha ,wzdęcia. Nie należy tego bagatelizować i jeśli takie problemy pojawiają się krótko po wypiciu kawy, warto zainwestować w badania genetyczne, które potwierdzą lub wykluczą nietolerancję kofeiny.
W przypadku stwierdzenie nietolerancji jedynym sposobem na pożegnanie przykrych dolegliwości będzie odstawienie kofeiny. Klasyczną kawę można zastąpić napojem bezkofeinowym lub specjalnymi odmianami herbat.