Niekorzystne skutki korzystania z klimatyzacji. Wiesz o nich?

Remigisz Szulc
12.06.2018

Klimatyzacja to ogromne udogodnienie w okresie upałów. Z „klimy” korzystamy w samochodzie, coraz częściej także w mieszkaniach, domach i biurach. Mamy z nią kontakt w sklepach wielkopowierzchniowych, urzędach, restauracjach i w kinie. Warto zatem wiedzieć, że korzystanie z klimatyzacji może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego? Wyjaśniamy to w poradniku.

Przesuszenie śluzówki

Klimatyzowane powietrze jest bardzo suche, ponieważ klimatyzator usuwa z niego wilgoć. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach prowadzi do znacznego przesuszenia śluzówki. Być może zauważyłeś, że po całym dniu spędzonym w klimatyzowanym biurze lub po dłuższej jeździe autem z „klimą”, pojawia się u Ciebie lekki katar i chrypka. To właśnie objaw wysuszenia śluzówki – organizm broni się w ten sposób przed drobnoustrojami.

Wiele osób błędnie myśli, że to chłodne powietrze zwiększa ryzyko przeziębienia. W rzeczywistości infekcje są skutkiem przesuszenia śluzówki i tym samym osłabienia układu odpornościowego.

Rada

Siedząc w klimatyzowanym pomieszczeniu pamiętaj o piciu dużych ilości wody. Używaj także kropli nawilżających do oczu i nosa.

Zwiększone ryzyko zachorowania na alergię

Klimatyzacja to prawdziwe siedlisko grzybów i pleśni. Oczywiście można tego uniknąć, ale niezbędne jest regularne czyszczenie wnętrza klimatyzatora, przewodów wentylacyjnych oraz wymienianie filtrów. Mało kto stosuje się do tej zasady. Efekt? Wdychanie powietrza, które przechodzi przez klimatyzator, powoduje wprowadzanie do układu oddechowego groźnych alergenów.

Mowa tutaj nie tylko o grzybach i pleśniach, ale także roztoczach. Kontakt z nimi może prowadzić do reakcji alergicznych, takich jak kichanie, katar, łzawienie oczu, bóle głowy, duszności. Bagatelizowanie tych objawów i dalsze korzystanie z brudnej klimatyzacji zwiększa natomiast ryzyko zachorowania na astmę.

Rada

Najskuteczniejszą metodą oczyszczania klimatyzacji jest zabieg ozonowania.

Legionelloza

Legionella to najpowszechniej występująca bakteria w układach klimatyzacji. Wywołuje ona legionellozę – groźną chorobę, której objawy przypominają grypę. Ponadto legionella jest czynnikiem powodującym zapalenie płuc. Dlatego tak ważne jest, by regularnie czyścić układy klimatyzacji. Nie tylko w domu czy w biurze, ale też w samochodzie.

Sama klimatyzacja nie jest szczególnie groźna dla naszego zdrowia. Włączanie jej w okresie upałów może być wręcz korzystne, ponieważ pozwala uniknąć udaru cieplnego. Niezbędne jest jednak stosowanie się do podstawowych zasad: regularne czyszczenie „klimy”, wymiana filtrów, nieustawianie zbyt niskiej temperatury, a także nawilżanie organizmu narażonego na stały kontakt z suchym powietrzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie