Wszyscy wiemy, że podwyższona temperatura ciała sugeruje stan zapalny, z którym organizm próbuje sobie poradzić. Mniej rozpowszechniona jest natomiast wiedza na temat przyczyn obniżonej temperatury, np. 36 czy 35,7 stopnia Celsjusza. Najczęściej nie ma się tutaj czym przejmować, ponieważ powody takiej reakcji organizmu zwykle są prozaiczne. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.
Temperatura ciała może się obniżyć poniżej tej wzorcowej wartości 36,6 stopnia Celsjusza z powodu np.:
Co ciekawe, obniżona temperatura ciała może również towarzyszyć przeziębieniu, szczególnie u osób z zaburzeniami odporności.
U kobiet obniżenie temperatury ciała może wystąpić w związku z cyklem miesiączkowym. Dzień lub dwa przed rozpoczęciem krwawienia poziom progesteronu spada, co powoduje obniżenie temperatury organizmu.
Po zakończeniu miesiączki temperatura wzrasta o około 0,5°C i utrzymuje się na tym poziomie aż do owulacji, przed którą następuje niewielki wzrost temperatury. Warto jednak pamiętać, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, która hamuje owulację, nie doświadczają tych wahań temperatury.
W czasie ciąży zazwyczaj obserwuje się nieznaczne podwyższenie temperatury ciała, co jest zjawiskiem fizjologicznym (naturalnym).
Bardziej niepokojąca może być natomiast obniżona temperatura ciała w ciąży. Objaw ten może wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak niedoczynność tarczycy, choroby nerek, wątroby, niedożywienie, zakażenie ogólnoustrojowe czy niedokrwistość.
W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak krwawienie czy silne bóle podbrzusza, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem – najlepiej jedź prosto do szpitala.
Przedłużający się stan obniżonej temperatury ciała może natomiast sugerować poważniejszy problem zdrowotny. W grę wchodzą m.in. niedoczynność tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej, cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby, niedokrwistość czy niedożywienie. Może to być również objaw nadużywania alkoholu czy stosowania narkotyków.