Mikrobiom skóry – co warto o tym wiedzieć?

Andrzej Winnicki
21.03.2025

Z pewnością wiesz, jak ważne jest codzienne pielęgnowanie skóry. Sięgasz po różne kosmetyki, w tym nawilżające, jednak prawdopodobnie wybierasz je nieco przypadkowo. Tymczasem głównym kryterium powinno być to, czy dany produkt wspiera mikrobiom skóry. Co to takiego? Zajrzyj do naszego poradnika.

Czym jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry tworzą różnego rodzaju mikroorganizmy, takie jak bakterie, grzyby i wirusy, które kolonizują powierzchnię skóry. Nie jest to nic złego, wprost przeciwnie. Drobnoustroje tworzą unikalny ekosystem, który pozwala utrzymać skórę w dobrej kondycji, chronić ją przed czynnikami środowiskowymi i zapewnić jej zdrowy wygląd.

Podstawową funkcją mikrobiomu jest ochrona przed patogenami. Ekosystem ten działa jak naturalna bariera, zapobiegając rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów i infekcji.

Mikrobiom odpowiada również za regulację pH skóry, utrzymując lekko kwaśne środowisko, najkorzystniejsze dla zdrowia skóry.

Ważną funkcją mikrobiomu jest wsparcie układu odpornościowego poprzez stymulowanie mechanizmów obronnych organizmu.

Mikrobiom pozwala również na utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, w tym wspierając odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego, co zapobiega utracie wody i przesuszeniu skóry.

Jak wspierać mikrobiom skóry?

Niestety, nasze codzienne wybory często niszczą mikrobiom skóry. Można tutaj wspomnieć chociażby o stosowaniu nieodpowiednich, agresywnych kosmetyków, złej diecie, wystawianiu skóry na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, a także o zbyt częstym myciu.

Aby wspierać swój mikrobiom należy przede wszystkim postawić na delikatną pielęgnację skóry - używaj kosmetyków o łagodnym działaniu i odpowiednim pH. Nie przesadzaj z częstotliwością kąpieli, zrezygnuj z używania agresywnych detergentów, stosuj kremy z filtrem UV, aby chronić mikrobiom przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także sięgaj po prebiotyki i probiotyki, zarówno te obecne w kosmetykach, jak i przyjmowane wraz z pożywieniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie