Nerwobóle brzucha są bardzo charakterystyczną przypadłością dla ludzi żyjących w ciągłym stresie. Można nawet napisać, że jest to całkowicie normalne, co oczywiście nie oznacza, że należy nad tym przechodzić do porządku dziennego. Jeśli od dłuższego czasu dokuczają Ci bóle brzucha spowodowane stresem, to sprawdź, jak sobie z tym poradzić.
Silny, przewlekły ból brzucha wywołany stresem to najczęściej objaw zaparć, zgagi lub w skrajnym przypadku nawet wrzodów żołądka. Takie problemy najczęściej dotykają osoby, które z powodu obowiązków służbowych czy problemów rodzinnych są narażone na silne napięcie nerwowe. Bóle mogą się pojawić w okresie żałoby po stracie kogoś bliskiego, być następstwem przeżycia szoku, ale częściej obserwują je u siebie ludzie przepracowani.
To skutek nie tylko samego stresu, ale też związanej z nim niskiej higieny życia. Osoby zestresowane bardzo często nie dojadają lub jedzą w pośpiechu, pracują zdecydowanie zbyt długo w ciągu dnia, nie mają czasu na porządny odpoczynek, nie uprawiają sportu, a po powrocie do domu zjadają ciężkostrawny posiłek i kładą się na sofę. To wszystko nie sprzyja funkcjonowaniu żołądka oraz całego układu pokarmowego, czego efektem są właśnie nieprzyjemne bóle.
Najlepszą radą jest oczywiście ograniczenie ekspozycji na stres. Jeśli nie ma takiej możliwości w krótkim terminie, z powodu naglących obowiązków, to przynajmniej trzeba poważnie rozważyć zmianę stylu życia. Konieczne będzie podjęcie ważnych decyzji, włącznie z np. zmianą miejsca zatrudnienia czy przekazaniem części obowiązków współpracownikom.
Aby pomóc sobie „od ręki” trzeba zmienić dietę. Zrezygnuj z picia kawy i herbaty lub przynajmniej mocno ogranicz ich spożycie. Przejdź na lekkostrawną dietę i pilnuj regularnego przyjmowania posiłków – optymalnie 5 razy dziennie. W pracy nie jedz przed komputerem. Rób sobie częste przerwy, aby wstać od biurka i np. przez chwilę się pogimnastykować – to poprawi perystaltykę jelit.
Jeśli ból brzucha jest bardzo silny i nie odpuszcza nawet wieczorem, to sięgnij po bezpieczne środki wspomagające, jak krople żołądkowe, krople walerianowe, ziołowe tabletki uspokajające, napar z melisy czy lukrecji.
Gdyby okazało się, że pomimo stosowania się do tych zaleceń bóle brzucha wciąż nawracają, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza rodzinnego, który skieruje się do gastrologa. Być może problem jest znacznie poważniejszy i zostaną u Ciebie zdiagnozowane np. wrzody przewodu pokarmowego.