Najczęstsze przyczyny poronień

Antoni Kwapisz
23.12.2015

W trakcie ciąży należy zwracać uwagę na wszystkie szczegóły, jakie przesyła ciało. Jeśli kobieta zauważy nawet najmniejsze plamienie i ból podbrzusza, od razu powinna skontaktować się ze swoim lekarzem. Do poronienia może dojść na każdym etapie ciąży, w szczególności jednak w pierwszym trymestrze. Nie bez znaczenia jest też wiek kobiety – w przypadku kobiet do 35 roku życia dochodzi do 6,5% poronień, a powyżej 40 roku życia – 50%.

Diagnostyka poronień

Jeśli doszło do poronienia, warto wykonać badanie cytogenetyczne (badanie kariotypu), które pozwala wykryć nieprawidłowości w liczbie i budowie chromosomów. Daje również możliwość oceny, jakie jest prawdopodobieństw donoszenia kolejnej ciąży.

1. Nieprawidłowości genetyczne

Poronienia mogą być spowodowane aberracją chromosomową zarodka – zmianami w chromosomach, zwykle ich liczbie (aberracje liczbowe), rzadziej – strukturze (aberracje strukturalne). Bardzo ważne jest ustalenie, czy nieprawidłowe chromosomy zostały odziedziczone po którymś z rodziców. Do poronienia spowodowanego zaburzeniami chromosonalnymi dochodzi zwykle w pierwszym trymestrze ciąży, jest to tzw. poronienie samoistne – dzieje się tak w przypadku 60% ciąż. 5% dotyczy późnych poronień, a kolejne 5% - martwego płodu. Kolejne nieprawidłowości genetyczne to zanikanie lub brak zarodka.

2. Czynniki anatomiczne

Do poronienia mogą przyczynić się wrodzone nieprawidłowości w budowie macicy, zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki macicy, niewydolność szyjki macicy, endometrioza - obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy.

3. Czynniki hormonalne

Zwiększona produkcja hormonu luteinizującego, niewydolność ciałka żółtego i zbyt mała ilość progesteronu to hormonalne czynniki, które mogą spowodować utratę nienarodzonego dziecka.

4. Choroby infekcyjne i przewlekłe

Przyczyną poronienia mogą być również infekcje: różyczka, świnka, opryszka, toksoplazmoza, cytomegalia, listerioza, chlamydioza. Niedonoszenie ciąży może być także spowodowane przewlekłymi chorobami, takimi jak: cukrzyca, anemia, wady serca, problemy z tarczycą, nerkami, wątrobą.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie