Miewasz zawroty głowy? Sprawdź, czy jest się czym martwić! 5 najczęstszych przyczyn

Piotr Kowalczyk
12.12.2016

Nie ma chyba osoby, która nie miałaby choć raz zawrotów głowy. To dość dokuczliwy objaw, ale nie zawsze świadczący o jakiejś poważnej chorobie neurologicznej. Jeśli jednak zawroty się powtarzają i stają się coraz dłuższe, koniecznie trzeba bliżej przyjrzeć się kondycji organizmu oraz zgłosić do lekarza. Sprawdź 5 najczęstszych przyczyn zawrotów głowy.

  1. Gwałtowna zmiana pozycji ciała – w takiej sytuacji może pojawić się krótki, ale silny zawrót głowy. W przypadku, gdy nic takiego nie miało miejsca, można podejrzewać np. hiperwentylację (po wysiłku fizycznym lub szoku) lub wręcz hipoglikemię, czyli nagły spadek cukru we krwi. W skrajnych przypadkach tego typu zawroty głowy pojawiają się jako reakcja na niewydolność tętnic szyjnych.
  2. Choroba Meniere'a – jest to przypadłość polegająca na gromadzeniu się wody w uchu wewnętrznym. W efekcie chory ma trudności z utrzymaniem równowagi, a świat – dosłownie – zaczyna wirować. Zdiagnozowanie choroby wymaga konsultacji neurologicznej.
  3. Uraz błędnika – można go podejrzewać w momencie, gdy zawroty głowy utrzymują się przez dłuższy czas, pojawiają się nagle, nawet w niepozornej sytuacji i trudno zanikają. Taki stan może trwać nawet kilka dni czy tygodni. Czasami świadczy to o uszkodzeniu nerwu przedsionkowego i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.
  4. Guz w mózgu – charakterystycznym objawem ucisku na jeden z obszarów mózgu są przewlekłe, ale niezbyt silne zawroty głowy. Jeśli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, to zgłoś się do neurologa. Być może dochodzi do rozwoju bardzo groźnej miażdżycy naczyń mózgowych.
  5. Anemia – jednym z jej objawów są uporczywe zawroty głowy, które pojawiają się nawet codziennie, a towarzyszy im skrajne zmęczenie, bladość, suchość skóry i łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów.

Oczywiście zawroty głowy mogą mieć związek z wieloma innymi chorobami. Bardzo często narzekają na nie osoby, które dużo pracują przed komputerem, są niewyspane i skrajnie zmęczone. Może to być także reakcja na zbyt forsowny trening. Przedłużających się lub regularnie występujących zawrotów na pewno nie warto bagatelizować. Opowiedz o swoim problemie lekarzowi pierwszego kontaktu, który skieruje Cię na konsultację neurologiczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie