Łuskowata skóra: najczęstsze przyczyny

Remigisz Szulc
19.06.2020

Łuskowata skóra jest bardzo nieprzyjemnym zjawiskiem, które może zaobserwować u siebie przede wszystkim w okresie zimowym. Jest to skutek wystawienia skóry na działanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, a także ciągłego przebywania w skrajnie przesuszonych pomieszczeniach. Zdarza się jednak, że ten objaw nie mija i łuski na skórze nie tylko nie znikają, ale wręcz przybierają na sile. Co może być tego przyczyną?

Atopowe zapalenie skóry

Nazywane również egzemą. Jest to choroba dermatologiczna, na którą nie ma w 100% skutecznego lekarstwa. AZS można jednak kontrolować poprzez stosowanie specjalnych środków dermokosmetycznych oraz unikanie czynników ryzyka, jak kurz czy silne alergeny. Atopowe zapalenie skóry objawia się złuszczoną, bardzo chropowatą skórą, swędzeniem oraz zaczerwienieniem. Atakuje głównie skórę na zgięciach kolanowych i łokciowych.

Łuszczyca

To również jest nieuleczalna i dość powszechna choroba o podłożu genetycznym. Typowym objawem łuszczycy jest powstawanie bardzo nieestetycznych plam na skórze, z zaczerwieniem i swędzeniem, na których występuje charakterystyczna srebrzysta łuska. Po zdiagnozowaniu choroby pacjent musi znajdować się pod stałą kontrolą lekarską.

Łojotokowe zapalenie skóry

W przypadku tego schorzenia łuskowata skóra występuje głównie na głowie oraz ewentualnie twarzy. Łojotokowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych czynników wywołujących łysienie, tak u kobiet, jak i u mężczyzn.

Rogowacenie słoneczne

Tę przypadłość można zdiagnozować obserwując u siebie pojawianie się nieprzyjemnych objawów dermatologicznych bezpośrednio po wystawieniu skóry na działanie promieniowania słonecznego. Jeśli np. po opalaniu skóra zaczyna się łuszczyć, jest chropowata i swędząca, można zacząć podejrzewać właśnie rogowacenie słoneczne.

Liszaj płaski mieszkowy

W przypadku tego schorzenia grudki zlewają się tworząc bardzo nieestetyczne, szorstkie zmiany na skórze, ale tylko w okolicy lędźwiowej. Dodatkowo pojawia się uporczywy świąd.

Rybia łuska

Jest to choroba genetyczna, której objawem jest właśnie pojawienie się charakterystycznych łusek na skórze. Jest to wynikiem zahamowania naturalnego procesu złuszczania się martwego naskórka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie