Leczenie zębów pod narkozą - bez strachu i bólu

Marek Szydełko
13.08.2019

Wielu z nas odczuwa irracjonalny lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym, zwłaszcza wtedy, gdy pacjent zdaje sobie sprawę z konieczności wykonania pewnych zabiegów dla zachowania zębów w dobrej kondycji. Dentofobia, czyli właśnie lęk przed stomatologiem, to problem, który trudno pokonać, a wizyty w gabinecie dentystycznym są koniecznością. Dlatego wyjściem dla osób, które najbardziej boją się dentystów, jest leczenie zębów pod narkozą. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego typu zabiegów?

Narkoza, czyli znieczulenie pełne

W przypadku przeprowadzania wielu zabiegów medycznych, zwłaszcza chirurgicznych, stosowane jest pełne znieczulenie, nazywane narkozą. Pacjent jest usypiany, aby lekarz mógł bez przeszkód i bez powodowania dolegliwości bólowych przeprowadzić niezbędny zabieg.

Nie inaczej jest wówczas, gdy mówimy o leczeniu zębów pod narkozą. Bez strachu i bólu, nawet pacjenci cierpiący na dentofobię, mogą leczyć zęby i choroby przyzębia pod pełnym znieczuleniem. Zupełna narkoza stosowana jest w niektórych przypadkach także w stomatologii. Kliniki stomatologiczne oferują leczenie zębów pod narkozą w kilku przypadkach:

  • przy leczeniu zachowawczym, m.in. przy wyrywaniu zębów u pacjentów panicznie bojących się dentysty,
  • przy leczeniu kanałowym,
  • przy zabiegach protetycznych i chirurgicznych,
  • przy zabiegach z zakresu implantologii (wszczepiania implantów).

Narkoza u dentysty zawsze powinna być stosowana pod bezpośrednim nadzorem ze strony anestezjologa. Zaplecze anestezjologiczne jest konieczne, aby specjalista mógł na bieżąco czuwać nad prawidłowym wprowadzeniem pacjenta w narkozę, utrzymaniem pełnego znieczulenia oraz wybudzaniem pacjenta.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do leczenia zębów pod narkozą jest lęk przed bólem oraz przed zabiegami stomatologicznymi występujące u pacjenta. Oprócz tego może być to zalecane przy skomplikowanych i długotrwałych zabiegach, jak wszczepianie implantów. Dzięki narkozie można bezpiecznie i skutecznie leczyć dzieci, które są zbyt małe, aby współpracować z lekarzem dentystą, a także osoby upośledzone, które nie mają zdolności do podjęcia takiej współpracy.

Narkoza przy leczeniu stomatologicznym może być wykorzystywana zarówno w przypadku pacjentów dorosłych, jak i u dzieci, ale zawsze przed wykonaniem znieczulenia ogólnego konieczna jest konsultacja z anestezjologiem, który orzeknie, czy nie istnieją przeciwwskazania do leczenia pod pełnym znieczuleniem. Do takich przeciwwskazań zalicza się:

  • występowanie u pacjenta ostrych infekcji dróg oddechowych,
  • nieustabilizowane choroby przewlekłe, jak astma, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, choroby tarczycy, choroby nerek i wątroby, padaczka itp.,
  • choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia,
  • reakcje uczuleniowe na stosowane leki podczas znieczulenia ogólnego,
  • wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu narkozy.

Dużą zaletą leczenia zębów w narkozie jest to, że lekarz stomatolog może wyleczyć kompleksowo wszystkie ubytki, a pacjent nie będzie odczuwał bólu. Jego stres związany z zabiegami dentystycznymi zostanie zredukowany do minimum.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie