Kto powinien przyjąć szczepienie przeciwko WZW typu A?

Remigisz Szulc
23.06.2021

Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A jest bardzo poważną chorobą, która stanowi główny czynnik ryzyka zachorowania na raka tego organu. Co prawda szczepienia przeciwko WZW typu A nie są w naszym kraju obowiązkowe, natomiast są zalecane – szczególnie niektórym grupom osób. Kto zatem powinien przyjąć szczepionkę? Sprawdź to w naszym poradniku.

Jesteś w tej grupie? Zaszczep się przeciwko WZW typu A

Listę osób, które zdecydowanie powinny zostać zaszczepione przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A otwierają dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które nie chorowały dotąd WZW. W skupiskach dziecięcych trudno jest utrzymać idealną higienę, co zawsze znacząco zwiększa ryzyko transmisji wirusa.

Kolejną grupą osób, którym zaleca się przyjęcie szczepionki, są ci, którzy wyjeżdżają do krajów o niskich standardach higienicznych – na przykład Indii, na Ukrainę etc. W tych państwach ryzyko zachorowania na WZW typu A jest relatywnie wysokie, na przykład podczas wizyty w restauracji czy mycia zębów pod bieżącą wodą.

Ponadto szczepienia przeciw WZW typu A są zalecane osobom:

  • pracującym w służbie zdrowia,
  • zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności,
  • planującym poddanie się zabiegowi, w ramach którego dochodzi do przerwania ciągło=ści skóry (tatuaż, piercing, niektóre zabiegi kosmetyczne, operacja),
  • homoseksualistom,
  • narkomanom przyjmującym narkotyk dożylnie.

Kto nie może się zaszczepić?

Nawet jeśli znajdujesz się w którejś z wyżej wymienionych grup, to nie zawsze będziesz mieć możliwość przyjęcia szczepienia przeciw WZW typu A. Szczepionki nie podaje się:

  • osobom z infekcją powodującą wysoką temperaturę,
  • osobom uczulonym na któryś ze składników szczepionki,
  • kobietom w ciąży (nie ma badań potwierdzających wpływ wakcyny na rozwój płodu).

Ile kosztuje szczepienie przeciw WZW typu A?

Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to szczepienie dobrowolne, co oznacza jego pełną odpłatność. Za pojedynczą dawkę dla dorosłych trzeba zapłacić około 150-160 złotych, natomiast dla dziecka około 130 złotych.

Dodajmy, że zwykle pełen cykl szczepienia obejmuje przyjęcie dwóch dawek w odstępie 6 do 12 miesięcy. Ochrona trwa przez około 20 lat (przeciwciała w organizmie pojawiają się po 4 tygodniach od szczepienia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie