Kolka u niemowlaka - jak rozpoznać tą bolesną dolegliwość? Oto przydatne sposoby

Andrzej Winnicki
10.11.2021

Kolki u niemowląt są często trudne do jasnego zdiagnozowania. Małe dzieci nie potrafią celnie wyrażać źródeł bólu i jego pochodzenia. Nie wspominając tych w pierwszych tygodniach życia. Niestety, wielu rodziców ma problem z określeniem rodzaju dolegliwości. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc szybkiej diagnostyce. Wystarczy bacznie przyglądać się maluchowi przed, po i w trakcie jedzenia. Wyrobienie sobie dobrych nawyków będzie bardzo pomocne. Jak więc podejść do tego zagadnienia kompleksowo? Oto kilka porad, które będą niezbędne dla młodych rodziców.

Ból różnie może się objawiać - bacznie obserwuj swoje dziecko, by pomóc lekarzowi w diagnozie

Najskuteczniejszą metodą diagnozowania bólu u małego dziecka jest obserwacja jego zachowania. Jeżeli chodzi o kolkę u noworodka, sprawa tu zawęża się do czasu wokół posiłków. Zwykle niemowlę nie wykazuje żadnych negatywnych emocji związanych z jedzeniem. Jednak, gdy doskwiera mu kolka, to bezpośrednio po spotkaniu może odczuwać ból. Zauważysz to od razu. Zachowanie może różnić się w przypadku różnych dzieci. Jedne będą napinać się i płakać po jedzeniu, inne zaciskają rączki w pięści i usztywniają się. Oczywiście, może to wiązać się z tym, że dziecko płacze po jedzeniu. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, jaka jest przyczyna. Jednak gdy zaobserwujesz objawy, o których tutaj piszemy, będzie ci łatwiej szybko zareagować.

Dowiedz się jeszcze więcej o kolce u niemowlaka https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/kolka-niemowleca/

Warto odnotowywać dolegliwości u dzieci, by mieć pełne spojrzenie na problem

Trudno zachować zimną krew, gdy niemowlę płacze. Wielu rodziców stresuje się i podejmuje błędne decyzje. Najważniejszy jest spokój. Jeżeli twoja pociecha nie uspokaja się, to najlepiej skierować się do lekarza. Jednak objawy powinny się po chwili uspokajać. Najsłuszniejsze jest metodyczne działanie, połączone z profilaktyką. Pomocne mogą okazać się notatki sporządzane podczas karmienia. Dowiesz się z nich, czy dolegliwości występują po każdym posiłku, jak długo się utrzymują, oraz to, czy zależą od pory dnia. Dzięki temu będziesz mógł trafnie analizować i wyciągać z danych wnioski. 

Spójrzmy na to z perspektywy prostego przykładu. Jako młoda matka, karmisz dziecko regularnie piersią. Jednak z uwagi na dbałość o detale, notujesz jak długo trwało karmienie, o której godzinie się odbyło oraz to, czy wynikły z tego powodu jakiekolwiek sytuacje. Twój mąż robi podobnie. Po odstawieniu piersi dziecko zaczęło przyjmować pokarm z butelki. Dzięki szczegółowym notatkom zauważyliście, że płacz i napinanie się występuje tylko przy posiłkach w drugiej połowie tygodnia. Co daje ta informacja? Należy sprawdzić czym różni się mleko podawane w tym czasie. Być może kupowane jest w innym sklepie, albo używana jest inna butelka. Powodem może być także wiele innych detali. Jednak dzięki notatkom łatwo je wyłapać. Co więcej, warto stosować profilaktyczne suplementy diety.

Profilaktyka zawsze przed leczeniem - co może dać Ci odpowiedni dobór probiotyków

Probiotyki to zespół preparatów opartych na dobroczynnych bakteriach, które regulują pracę układu trawiennego i innych z nim związanych. Tyle teorii, w praktyce są to suplementy uzupełniające pożyteczne bakterie. Dzięki ich obecności unika się wzdęć, kolek i zaparć, ale to nie jedyne ich funkcje. Na potrzeby tego teksty skupmy się na nich. Dzięki regularnemu dodawaniu kilku kropel zawierających Limosilactobacillus reuteri, pomagasz swojemu dziecku zbudować odpowiednią florę bakteryjną. Może ona łagodzić objawy, o których mówiliśmy wcześniej, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko powstawania kolek.

Probiotyki dobre dla dziecka - jakie wybrać

Szczep Limosilactobacillus reuteri jest dostępny w probiotykach dostępnych na rynku. Jest o tyle wyjątkowy, że pochodzi z nieskażonego środowiska, a dokładniej został wyselekcjonowany z mleka matki żyjącej w Andach, z dala od smogu, technologii i zanieczyszczeń miejskich. Te naturalne bakterie są stworzone do współpracy z organizmem małego człowieka. Podawanie ich niemowlakom może okazać się bardzo pomocne. Dlatego warto weryfikować ich działanie z notatkami sporządzonymi przy każdym posiłku. Wtedy jak na dłoni będą widoczne efekty.

Ostre kolki powinny zostać skonsultowane z lekarzem - nie lekceważ nasilających się objawów

Kolki u niemowląt pojawiają się pomiędzy trzecim, a trzydziestym tygodniem życia. Mogą zostać potęgowane przez stres, częste zmiany pokarmu czy uwarunkowania genetyczne. Ich bolesność jest do zniwelowania poprzez probiotyki, ustabilizowanie pokarmu i redukcję zamieszania wokół karmienia. Jednak jeśli kolka niemowlęca nie ustępuje i pojawiają się dodatkowe dolegliwości, jak wysypka, krew w kale czy bóle przed jedzeniem, należy skonsultować się z lekarzem. Dodatkowo, jeśli zauważysz nietypowe symptomy, które wymykają się standardowym sytuacjom, to także należy zasięgnąć porady specjalisty.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie