Jest wykrywany zbyt późno! Sprawdź objawy raka szyjki macicy

Remigisz Szulc
10.09.2019

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów kobiecych. Problemem w przypadku tej choroby jest jej późne diagnozowanie, co znacznie zmniejsza szanse na skuteczne leczenie. Wciąż zbyt wiele kobiet nie stosuje się do zaleceń i nie wykonuje badań profilaktycznych, które pozwalają w porę wykryć zmiany nowotworowe. Gdy pojawiają się wyraźne objawy raka szyjki macicy, zwykle choroba jest już w zaawansowanym stadium.

Typowe objawy nowotworu

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny. Zaliczamy go do grona nowotworów złośliwych, a więc trudnych w leczeniu i dających przerzuty do innych narządów. Specyficzne dla tej postaci raka jest to, że potrafi rozwijać się zupełnie bezobjawowo nawet przez 10 lat. Stąd tak ważne jest, aby panie w wieku rozrodczym, a szczególnie z przedziału wiekowego 40-55 lat, regularnie (minimum co dwa lata) wykonywały cytologię.

Zaawansowany nowotwór daje niepokojące objawy, do których zaliczamy przede wszystkim:

  • Nieuzasadnione krwawienie z pochwy, zwłaszcza po stosunku;
  • Ból towarzyszący stosunkowi;
  • Bardzo obfite upławy;
  • Krwawienie z pochwy pomimo przejścia menopauzy;
  • Bóle w dolnej partii brzucha;
  • Bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej;

Rokowania

Zaczniemy od dobrej informacji: wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w pełni uleczalny. Problem w tym, że onkolodzy najczęściej spotykają się z chorobą w zaawansowanym stadium, co jest właśnie efektem braku profilaktyki. W sytuacji, gdy nowotwór zdążył się już rozwinąć, rokowania są znacznie gorsze – przeżywalność w zaawansowanym stadium raka szyjki macicy wynosi około 50%.

Leczenie

Przebieg leczenia raka szyjki macicy zależy od tego, na jakim etapie rozwoju została wykryta choroba. Podstawową metodą jest chirurgiczne usunięcie miejsca objętego zmianą nowotworową. Jeśli kobieta deklaruje, że nie chce mieć więcej dzieci lub w ogóle ich nie planuje, może zapaść decyzja o całkowitym usunięciu macicy – zabieg ten nazywa się histerektomią. W grę może wchodzić również usunięcie części pochwy oraz przylegających węzłów chłonnych.

W zaawansowanym stadium choroby dodatkowo stosuje się radioterapię lub chemioterapię, ewentualnie obie metody jednocześnie. Takie leczenie mocno obciąża organizm i przynosi liczne, niepożądane skutki uboczne – utrata włosów, fatalne samopoczucie, spadek masy ciała, nierzadko depresja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie