Jeśli mówimy o psychoterpeucie, to o kim?

Mateusz Nowak
18.06.2021

Wiele osób nie radzi sobie ze swoimi problemami i często potrzebuję pomocy osób trzecich. Osoby, które poważnie chorują, mają stresująca pracę lub nie radzą sobie z używkami często korzystają z psychoterapii.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia jest leczeniem, która opiera się na relacji pomiędzy psychoterapeutą a osobom z problemami. Psychoterapia pozwala otworzyć się i przedstawić swoje problemy komuś obiektywnemu kto jest neutralny i nie ocenia.
Praca pomiędzy klientem a psychoterapeutą polega na znalezieniu problemu i uporaniu się z nim poprzez zmienienie myślenia lub zachowania.

Komu potrzebna jest psychoterapia?

Specjaliści z psychiatra-sochaczew.pl podkreślają, że psychoterapia pomaga poprawić jakość życia i decydują się na nią ludzie mający lęki, często i szybko denerwujący się oraz osoby cierpiące na depresję.
Objawami jakie wskazują na skorzystanie z psychoterapii są:
- długotrwałe uczucie smutku i bezradności,
- niepotrafienie uporania się z problemami,
- trudności ze skupieniem się na wykonywanych obowiązkach,
- zamartwianie się i agresja,
- nadmierne zażywania alkoholu lub narkotyków.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Psychoterapie podzielić można na następujące rodzaje:
- psychodynamiczną - polega ona na uporaniu się z problemami emocjonalnymi i ma za zadanie poprawić samopoczucie i codzienne funkcjonowanie chorego,
- poznawczo - behawioralna - pozwala ona pozbyć się lęków, które związane są z realnymi lub wymyślonymi sytuacjami. Najczęściej stosuje się u osób z depresją, fobią społeczną lub chorobą dwubiegunową,
- Gestalt - polega na pozbyciu się wszystkich emocji, np. gniewu, smutku oraz radości. Uczy się pacjenta, aby był samodzielny i brał odpowiedzialność za samego siebie. Ten rodzaj terapii może mieć formę grupową lub indywidualną i stosowana jest u osób z zaburzeniami odżywiania, depresją oraz nerwicą natręctw,
- psychoanalityczna - umożliwia ona analizę podświadome procesów i pokazanie rzeczy, których pacjent o sobie nie wie. Dzięki odpowiednim warunkom stworzonym przez terapeutę buduje się zaufanie między nim a pacjentem, który otwiera się i w sposób swobodny mówi oraz przypominam sobie wydarzenia z przeszłości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie