Jak zadbać o skórę alergiczną? Wszystko o atopowym zapaleniu skóry.

Mateusz Nowak
11.09.2017

Schorzenia skórne wymagają starannej pielęgnacji i stałej kontroli dermatologicznej. Absolutną podstawą kuracji atopowego zapalenia skóry jest systematyczne nawilżanie i regenerowanie naskórka przy użyciu odpowiednich preparatów.

Czym jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry to jedno z częściej występujących schorzeń dermatologicznych charakteryzujące się obawami typowymi dla wielu chorób alergicznych. Pacjenci uskarżają się najczęściej na nadmierną suchość, podrażnienie, a także swędzenie skóry.

Cechą typową dla AZS jest nawrotowy charakter. Oznacza to, że cykle remisji przeplatają się z okresami zaostrzenia objawów chorobowych. Najbardziej uciążliwym objawem choroby jest bez wątpienia swędzenie, które może być na tyle uporczywe, że chory nie jest w stanie opanować odruchu drapania i „wydrapuje” głębokie rany. Atopowe zapalenie skóry wywołuje również zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego oraz zmiany w budowie skóry.

Rozpoznanie i przebieg

Choroba jest zazwyczaj rozpoznawana we wczesnym okresie dzieciństwa, chociaż zdarza się, że diagnoza przypada dopiero na okres dorosłości. Objawy oraz lokalizacja zmian skórnych odpowiadają trzem fazom: okresowi niemowlęcemu, późno-dziecięcemu oraz młodzieńczemu i dorosłemu.

Zdarza się, że choroba nie ustępuje przez całe życie, niemniej bardzo często zdarzają się przypadki, że z biegiem lat ulega wyniszczeniu, a jej objawy są właściwie niedostrzegalne. Aby zmiany ustąpiły na dobre konieczne jest wprowadzenie kilku zmian do rytuału pielęgnacyjnego.

Bardzo pomocne jest stosowanie emolientów oraz preparatów głęboko nawilżających. Nawet kiedy jesteśmy w okresie bezobjawowym, nie powinniśmy rezygnować ze specjalistycznej pielęgnacji. Środki przeznaczone dla osób z AZS są na tyle delikatne i przyjemne w użytkowaniu, że możemy je stosować stale.

Pielęgnacja skóry – o czym pamiętać?

Skóra osób chorych na atopowe zapalenie skóry traci nawet 5 razy więcej wody niż skóra zdrowa. Jako że płaszcz wodno-tłuszczowy, stanowiący jednocześnie zewnętrzną barierę ochronną, jest nieszczelny, do wnętrza skóry wnikają substancje drażniące i dochodzi do nadmiernego odparowania wody. Skutkiem tego skóra szybciej traci optymalny poziom nawilżenia i łatwiej ulega podrażnieniom.

Specyficzna budowa skóry atopowej sprawia, że chory nie może rezygnować ze specjalistycznej pielęgnacji nawet w okresach wyciszenia objawów. Dbałość o kondycję skóry nie wymaga wielkich poświęceń – wystarczy stosować dobrej jakości preparaty i emulsje.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie