Rak jelita grubego jest ogromnym problemem społeczeństw na całym świecie. Choć ten typ nowotworu bardzo dobrze reaguje na leczenie, to warunkiem pokonania choroby jest jej wczesne wykrycie, a z tym niestety nie jest najlepiej. Lekarze od lat apelują o poddawanie się badaniom profilaktycznym, dodatkowo zachęcając do zmiany trybu życia na taki, który znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. O co szczególnie warto zadbać? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Jeśli palisz papierosy, w tym elektroniczne, to jak najszybciej zerwij z nałogiem. Palenie tytoniu jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Przyczyniają się do tego substancje zawarte w dymie tytoniowym. Poza tym palenie jest przyczyną wielu innych chorób nowotworowych, na czele z rakiem płuca – około 90% pacjentów z tym nowotworem stanowią właśnie palacze.
Nie musisz być 100% abstynentem. Ważne, abyś konsekwentnie odmawiał mocnych alkoholi, a już tym bardziej spożywanych w nadmiarze. Kontakt z alkoholem powoduje szybsze namnażanie się komórek nowotworowych w jelicie grubym, a także skutkuje obniżeniem poziomu kwasu foliowego w organizmie – naturalnego środka przeciwnowotworowego.
Warto tutaj zwrócić uwagę na badania, które wykazały, że już picie 2 drinków dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o około 20%! Jeśli więc alkohol, to tylko okazjonalnie i najlepiej niech to będzie jasne piwo lub czerwone wino.
Aktywność fizyczna jest znakomitym sposobem na to, aby obniżyć ryzyko zachorowania na każdy typ nowotworu, a już szczególnie raka jelita grubego. Współczesna medycyna przypisuje uprawianiu sportu bardzo dużą rolę profilaktyczną. Bieganie, jazda na rowerze, pływanie, nawet zwykłe spacery – to wszystko poprawia perystaltykę jelit, reguluje metabolizm, a tym samym wypróżnianie, co w przypadku tego nowotworu jest niezwykle ważne.
Osoby z nadwagą, a tym bardziej otyłe, znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Wszystko przez to, że ich dieta obfituje w tłuszcze proste oraz produkty przetworzone, natomiast jest uboga w błonnik, mający zbawienny wpływ na funkcjonowanie jelit. Jeśli więc cierpisz na otyłość, zwłaszcza brzuszną, to jak najszybciej przejdź na zdrową dietę, najlepiej ograniczającą udział czerwonego mięsa.