Jak radzić sobie z POCHP?

Mateusz Nowak
19.10.2021

POCHP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia. W Polsce może na nią cierpieć nawet 2 miliony osób. Życie z POCHP nie jest łatwe, ponieważ choroba skutecznie ogranicza aktywność fizyczną i zawodową. Mimo to można łagodzić jej objawy oraz starać się funkcjonować relatywnie normalnie. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Unikaj czynników zaostrzających objawy

Tymi czynnikami są przede wszystkim:

  • dym papierosowy,
  • kurz,
  • opary chemiczne,
  • smog (silnie zanieczyszczone powietrze),
  • popularne alergeny (np. pyłki roślinne),
  • pyły (np. przy szlifowaniu ścian, skuwaniu płytek etc.).

Osoba chora na POCHP musi bezwzględnie unikać tych czynników, aby nie dopuścić do zaostrzenia się objawów choroby. W przypadku smogu i alergenów obecnych w przestrzeni domowej dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w wydajny oczyszczacz powietrza.

Nie rezygnuj z ograniczonej aktywności fizycznej

Akcentujemy tutaj słowo „ograniczonej”, ponieważ POCHP uniemożliwia zachowanie wcześniej aktywności fizycznej. Nie oznacza to natomiast, że jedyne, co pozostał osobie chorej, to leżenie w łóżku czy przesiadywanie w fotelu. Warto skonsultować z lekarzem dopuszczalne formy aktywności, jak spacery, delikatna gimnastyka, rozciąganie się etc.

Nie zamykaj się w domu

Poważnym problemem związanym z POCHP jest to, że chorobie tej często towarzyszą zaburzenia psychiczne – włącznie z depresją. Ma to bezpośredni związek ze stopniowym izolowaniem się osoby chorej od społeczeństwa, unikaniem życia towarzyskiego, zamykaniem się w domu.

Pomimo ewidentnych ograniczeń fizycznych warto dbać o relacje z bliskimi i znajomymi, ponieważ pozwoli to zachować dobrą kondycję psychiczną, co jest szalenie ważne w terapii POCHP.

Nie wahaj się prosić o pomoc

Osoba chora na POCHP, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, wymaga pomocy ze strony najbliższych. Nie ma się tutaj czego wstydzić. Bez wahania proś o pomoc w np. wyjściu na krótki spacer, ubraniu się, przyrządzeniu sobie posiłku czy zrobieniu zakupów. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mieszkających samotnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie