Diety niskowęglowodanowe i ketogeniczne mogą pomóc nam w walce z nadwagą czy też skutecznie leczyć cukrzyce. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawe iż skutecznie stosowane mogą mieć także korzystny wpływ na nasz mózg. W dalszej części artykułu po krótce przedstawie różnice oraz zasady działania tych diet.
Zasadniczo diety te wyglądają bardzo podobnie, z tym że jest kilka istotnych różnic.
Dieta niskowęglowodanowa (dieta low carb):
Dieta ketogeniczna (dieta keto):
Zazwyczaj, paliwem dla naszego mózgu jest glukoza, która produkowana jest z kwasów tłuszczowych przez naszą wątrobę w czasie gdy poziom glukozy oraz insuliny są na niskim poziomie. Dzieje się tak też w chwili gdy czujemy głód. W chwili gdy spożycie węglowodanów spada poniżej 50g dziennie, wątroba zwiększa produkcje ketonów, które zapewniają do 75% zapotrzebowania energetycznego mózgu. Taki stan organizmu nazywamy ketoza.
Padaczka to choroba charakteryzująca się napadami drgawkowymi związanymi z okresami nadmiernego pobudzenia komórek mózgowych. Może powodować niekontrolowane szarpnięcia i utratę przytomności. Skuteczne leczenie padaczki może być bardzo trudne. Istnieje kilka rodzajów napadów, a niektóre osoby z tą chorobą mają wiele epizodów każdego dnia.
Dieta ketogenna przy stosowaniu odpowiedniego keto jadłospisu była stosowana w kilku ośrodkach badawczych zajmujących się leczeniem padaczki. U ponad połowy uczestników badania zauważalna była znaczna poprawa stanu zdrowia, i rzadsze ataki padaczki.
W badaniu dzieci leczonych dietą keto przez 3 miesiące, odnotowano spadek początkowej liczby napadów o 75%. W badaniu dotyczącym opornej padaczki, dzieci, które stosowały jadłospis keto przez 6 miesięcy, odnotowano spadek częstotliwości napadów o 66%.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą formą demencji. To postępująca choroba, w której w mózgu pojawiają się płytki i sploty, które powodują utratę pamięci. Chociaż przeprowadzono niewiele formalnych badań, wydaje się, że diety niskowęglowodanowe i ketogenne mogą być korzystne dla osób z chorobą Alzheimera.
W badaniu z 2009 roku 152 osób z chorobą Alzheimera osoby, które otrzymywały suplement MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy) przez 90 dni, miały znacznie wyższy poziom ketonów i znaczną poprawę funkcji mózgu w porównaniu z grupą kontrolną. W małym badaniu z 2018 roku, które trwało 1 miesiąc, osoby, które przyjmowały 30 gramów MCT dziennie, zauważyły znaczny wzrost spożycia ketonów w mózgu. Ich mózgi zużywały dwa razy więcej ketonów niż przed badaniem.
Dieta ketogeniczna ma nie tylko zbawienny wpływ na nasz mózg ale także pomaga walczyć ze zbędnymi kilogramami. Organizm nasz dostosowuje się do keto jadłospisu i zaczyna czerpać energie z nagromadzonego tłuszczu, dzięki czemu szybciej spalamy kalorie, jednak proces tego „przestawienia“ potrafi być bardzo nieprzyjemny ale także może zepsuć nam zdrowie.
Ponieważ diety niskowęglowodanowe, jak każde inne, wprowadzają na pewien okres chaos w naszym organizmie, zalecana jest konsultacja z dietetykiem bądź lekarzem czy jest to dieta dla nas.
Możliwe niepożądane efekty które mogą wystąpić przy przejściu na dietę ketogenną:
Żyjemy w dobie internetu i smartfonów więc encyklopedie wiedzy zawsze posiadamy przy sobie. Nie zastąpi to jednak nigdy konsultacji specjalistycznej z lekarzem. Przechodzenie na dietę, tak samo jak zażywanie jakichkolwiek leków wiąże się z ryzykiem i nie powinno być podejmowane przed kontaktem z odpowiednim specjalistą.
Artykuł partnera.