Higiena intymna podczas miesiączki: o czym powinnaś pamiętać?

Marek Szydełko
03.12.2020

Każda kobieta musi sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę intymną. To najprostszy sposób na to, aby uchronić się przed nieprzyjemnymi infekcjami, wstydliwymi problemami czy przedłużającym się leczeniem. Codzienna higiena może się ograniczać do kąpieli i mycia okolic intymnych specjalnym żelem antybakteryjnym. Nieco inne zasady obowiązują natomiast w czasie okresu. Jak zatem powinnaś dbać o higienę intymną podczas miesiączki? Sprawdź najważniejsze wskazówki.

Częściej bierz prysznic

Jeśli w pozostałych dniach cyklu bierzesz prysznic raz dziennie i jest to dla Ciebie w zupełności wystarczające, to podczas okresu radzimy jednak zwiększyć częstotliwości mycia się. Prysznic powinnaś brać rano i wieczorem. Pozwoli Ci to poczuć się pewniej i bardziej komfortowo. Samo podmywanie to jednak zdecydowanie za mało.

Rada

Podczas miesiączki zdecydowanie lepiej jest brać szybki prysznic zamiast moczyć się w wannie. Gorąca woda wzmaga krwawienie, a poza tym siedzenie w niej jest jednak samo w sobie mało higieniczne i komfortowe.

Dbaj o czystość po każdorazowym skorzystaniu z toalety

Nie musisz od razu się podmywać, choć jeśli masz taką możliwość, na przykład w domu czy w pracy jest to dyspozycji bidet i środek do higieny intymnej, to warto z takiej opcji korzystać. W każdej innej sytuacji w zupełności wystarczające będzie wytarcie okolicy intymnej nawilżaną chusteczką do higieny intymnej (w ostateczności może to być chusteczka dla niemowląt).

Pamiętaj, aby nie poprzestawać na użyciu papieru toaletowego. Nie dość, że może on prowadzić do podrażnień, to jeszcze nie niweluje przykrych zapachów, które podczas okresu są wyjątkowo intensywne. Zamiast więc fundować sobie brak komfortu, zawsze miej przy sobie paczkę nawilżanych chusteczek.

Często zmieniaj środki higieniczne

Nie zwracaj uwagi na to, co w reklamach obiecują producenci podpasek i tamponów. Nie ma możliwości, aby używać środków higienicznych przez cały dzień. Zarówno podpaskę, jak i tampon musisz zmieniać najrzadziej co 4 godziny – i to niezależnie od intensywności krwawienia.

Chodzi tutaj już nie tylko o Twój komfort, ale także o kwestie zdrowotne. Nasiąknięta podpaska stanowi pożywkę dla bakterii – podobnie jak tampon. Pamiętaj natomiast, że w czasie miesiączki szyjka macicy jest otwarta, co ułatwia przenikanie do niej różnego rodzaju patogenom chorobotwórczym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie