Wraca moda na robienie domowych przetworów, w tym na bazie alkoholu. Coraz więcej osób eksperymentuje z nalewkami własnej roboty, co jest godne pochwały. Dlaczego? Domowe nalewki mają wiele zalet, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.
To w zasadzie wystarczający argument, aby przekonać Cię do zrobienia nalewki domowej roboty. Niezależnie od tego, na jaką nalewkę się zdecydujesz, to możesz mieć pewność, że będzie o wiele smaczniejsza niż ta ze sklepu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że masz tutaj pełną kontrolę nad wyborem składników, dzięki czemu dokładnie wiesz, co pijesz i serwujesz znajomym.
Tak, domowe nalewki jak najbardziej mają właściwości prozdrowotne. W końcu robi się je z owoców, w tym tych, które zawierają mnóstwo witamin i wzmacniają układ odpornościowy. Klasycznym przykładem będzie nalewka z aronii. To gotowy lek na przeziębienie.
Przygotowanie nalewki może się wydawać dość skomplikowane, ale nie ma się czego bać. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na nalewki z owoców, które lubisz lub masz po prostu pod ręką. Owszem, trzeba na to poświęcić trochę czasu, natomiast efekt będzie świetny. Pamiętaj przy tym, że większość nalewek swoje walory smakowe uzyskuje po około 3-6 miesiącach leżakowania.
Mając około kilograma owoców i litr spirytusu jesteś w stanie przygotować nawet trzy litry domowej nalewki. Nie jest to alkohol, który spożywa się w tempie imprezowym, dlatego taki zapas śmiało wystarczy na kilka lat, a na pewno kilka zim, podczas których nalewki smakują najlepiej.
Nie zapominajmy o aspekcie ekonomicznym. W dobie szybko drożejącego alkoholu zrobienie domowej nalewki jest super sposobem na oszczędności. Koszty początkowe są dużo niższe w porównaniu z zakupem identycznej ilości nalewek sklepowych.