Dlaczego nie powinno się przyjmować niektórych leków bez recepty przed planowaną jazdą samochodem?

Marek Szydełko
15.11.2021

Leki bez recepty kojarzą się nam z produktami bardzo bezpiecznymi, dlatego wszyscy mamy tego typu specyfiki w domowych apteczkach. Jednak fakt, że lek można kupić bez recepty nie powinien uśpić Twojej czujności. Wielu farmaceutyków, np. od bólu głowy, nie należy przyjmować chociażby przed planowaną jazdą samochodem. Dlaczego? To wyjaśniamy już w naszym poradniku.

Skutki uboczne przyjmowania leków bez recepty

Skupimy się tutaj na tych skutkach ubocznych, które mogą potencjalnie zwiększyć niebezpieczeństwo na drodze. Jeśli planujesz prowadzenie pojazdu, a np. boli Cię głowa, to lepiej zastosuj jeden z domowych sposobów (np. zimne okłady) – przyjęcie leku bez recepty mogłoby np. zmniejszyć Twoją zdolność oceny odległości i prędkości oraz zniekształcić postrzeganie przestrzeni.

Inne groźne dla kierowców i innych użytkowników dróg skutki uboczne przyjmowania leków bez recepty to:

  • osłabienie koncentracji,
  • nadmierne uspokojenie,
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • nadpobudliwość,
  • trzęsące się ręce,
  • osłabiona koordynacja ruchowa.

Na które leki musisz szczególnie uważać?

Lista takich leków jest bardzo długa i obejmuje również popularne specyfiki od bólu głowy czy stosowane na ból gardła czy kaszel. Zacznijmy od tych, które zawierają efedrynę oraz pseudoefedrynę – obie substancje pobudzają układ nerwowy, co jest niewskazane podczas prowadzenia pojazdu. Co ciekawe, efedrynę i pseudoefedrynę znajdziemy również w wielu kroplach na katar, dlatego na nie także trzeba uważać przed planowaną jazdą samochodem.

Bardzo groźne mogą być skutki zażycia leku zawierającego dekstrometorfan, który jest składnikiem np. syropów przeciwkaszlowych. Zażycie tej substancji daje objawy podobne do tych, jakie towarzyszą nam po wypiciu alkoholu.

W lekarz antyalergicznych oraz kroplach na katar można znaleźć substancję nazywaną triprolidyną. Działa ona na układ nerwowy w taki sposób, że powoduje senność i osłabienie koncentracji. Dlatego nigdy nie zażywaj leków zawierających tą substancję przed dłuższą jazdą samochodem.

Należy również uważać na leki przeciwalergiczne zawierając loratadynę (powoduje osłabienie, nerwowość oraz bóle głowy), a także działającą nasennie cetyryzynę. Dodatkowo wspomnijmy o kroplach do oczu, które mogą powodować łzawienie oraz zaburzenie widzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie