Czym jest manoreksja?

Marek Szydełko
07.11.2023

Każdy słyszał o anoreksji, natomiast manoreksja jest mało rozpowszechnionym terminem. Odnosi się on do męskiej czy chłopięcej postaci anoreksji i stanowi bardzo poważne zaburzenie odżywiania. Manoreksja to przede wszystkim problem natury psychicznej, o czym więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Przyczyny manoreksji

Choć powszechnie uważa się, że anoreksja jest problemem typowym dla młodych kobiet i dziewcząt, to okazuje się, że coraz częściej dotyka on także chłopców. Z roku na rok przybywa przypadków manoreksji u nastolatków.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Do najważniejszych zaliczymy:

  • Niezdrowe wzorce wyglądu promowane przez media;
  • Kompleksy, presja rówieśnicza;
  • Ogromny problem nadwagi i otyłości wśród młodych ludzi;
  • Błędy popełnione przez rodziców, czyli np. wmuszanie jedzenia, nagradzanie słodyczami;
  • Chorobliwe dążenie do perfekcyjnego wyglądu ciała;
  • Zbyt ambitne podejście do treningu, w szczególności w przypadku uprawiania sportów wymagających ścisłego przestrzegania diety;

Zapamiętaj:

O tym, że bliski Ci mężczyzna czy chłopiec może cierpieć na manoreksję, świadczy przede wszystkim gwałtowna utrata masy ciała, wyraźne przejawy wstrętu do jedzenia, chorobliwe wręcz skupienie na wadze oraz ciągłe podkreślanie niezadowolenia z wyglądu swojego ciała.

Leczenie manoreksji

Manoreksja to zaburzenie odżywiania, które wprost wynika z zaburzeń psychicznych. Dlatego leczenie opiera się o psychoterapię. Młody mężczyzna musi uwierzyć, że obsesyjne odchudzanie wyłącznie mu szkodzi i nie ma żadnego sensu.

Ważnym etapem psychoterapii jest zmiana podejścia do jedzenia, które nie powinno być tylko czynnością fizjologiczną, ale też czymś dającym radość, pozwalającym przyjemnie spędzić czas w gronie bliskich osób.

Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że wychodzenie z manoreksji może zająć wiele miesięcy, jeśli nie lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie